Prace melioracyjne na obszarach Natura 2000
Prace utrzymaniowe na urządzeniach melioracji wodnej podstawowej, a wymogi ochrony obszarów cennych przyrodniczo, to temat zakończonych w dniu 23 lutego br. wspólnie realizowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim oraz Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Zielonej Górze, warsztatów szkoleniowo - dyskusyjnych.
Uczestnicy warsztatów mieli możliwość zapoznania się z zasadami funkcjonowania obszarów sieci Natura 2000, w tym w szczególności z wymogami prawa w zakresie realizacji przedsięwzięć na tych obszarach, a także z zasadami „dobrych praktyk" prowadzenia inwestycji oraz prac utrzymaniowych w ciekach wodnych. Spotkanie umożliwiło także obu stronom, sposobność wymiany poglądów oraz praktycznych doświadczeń w zakresie realizacji prac melioracyjnych w obszarach Natura 2000 na terenie województwa lubuskiego.
Prowadzący warsztaty Michał Bielewicz - Specjalista ds. ocen oddziaływania na obszar Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim, zwrócił szczególną uwagę na potrzebę podniesienia jakości merytorycznej dokumentacji będącej nie tylko istotnym elementem w postępowaniach "ocenowych", ale także ważnym instrumentem decydującym o sprawnym planowaniu oraz realizacji przedsięwzięć przez Lubuski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych i związanym z tym efektywnym wykorzystaniem środków.
Podkreślono potrzebę dalszej współpracy obu instytucji w zakresie merytorycznym, w celu zapewnienia możliwości realizacji przez LZMiUW w Zielonej Górze statutowych prac o charakterze utrzymaniowym oraz inwestycyjnym w obszarach Natura 2000, z uwzględnieniem zasad zrównoważonego rozwoju.
-------------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Gorzowie Wielkopolskim