Prace w projektowanym rezerwacie przyrody Żołna
W ubiegłym miesiącu, dzięki współpracy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie oraz Urzędowi Miejskiemu w Przemyślu, udało się uporządkować oraz „odświeżyć" ścianę wyrobiska po nieczynnej cegielni na terenie Miasta Przemyśla, będącej jednocześnie projektowanym rezerwatem przyrody Żołna w Buszkowicach.
Żołna Merops apiaster jest ptakiem objętym ochroną gatunkową ścisłą. W kraju zasiedla głównie obszar Polski południowo-wschodniej, województwo podkarpackie i lubelskie. Największą kolonią lęgową żołny na podkarpaciu jest obecnie kolonia w Przemyślu (ulica Ceramiczna i Gazowa - wyrobisko nieczynnej cegielni). Bytność tego gatunku w opisywanej lokalizacji udokumentowana jest od roku 1965. Liczebność gatunku ulega fluktuacjom spowodowanym warunkami atmosferycznymi w miejscu rozrodu oraz na trasie przelotów, jak również zasobnością bazy pokarmowej.
Naturalnym biotopem gniazdowania żołny są obrywy brzegowe w dolinach rzek przepływających przez tereny z glebą lessową. Wtórnym środowiskiem, są wyrobiska przy cegielniach.
Z uwagi na dogodne warunki lokalizacyjne, opisywana kolonia jest jedną z najbardziej perspektywicznych w kontekście stałości i liczebności jej zasiedlenia na podkarpaciu. Utrzymanie takiego stanu rzeczy wymaga dokonywania zabiegów ochrony czynnej - odświeżanie ściany lessowej oraz niedopuszczenie do jej zarośnięcia, co zmniejsza jej atrakcyjność dla opisywanego gatunku.
Prace wykonane zostały przed sezonem lęgowym i w zakresie dostosowanym do aktualnych potrzeb na koszt Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie (odświeżenie skarpy) oraz Urzędu Miasta Przemyśl (uprzątnięcie z gruzu oraz śmieci).
-------------------------------------
Źródło: RDOŚ w Rzeszowie
Fot: Michał Ferenc