Produkcja biopaliw w województwie łódzkim
13 maja 2014 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał postanowienie uzgadniające warunki realizacji budowy zakładu badawczo - rozwojowego produkcji węglowodorów syntetycznych, zlokalizowanego w miejscowości Tkaczew w gminie Ozorków.
W zakładzie, który zatrudniać będzie około 30 osób, zastosowana zostanie innowacyjna technologia produkcji biopaliw II generacji z biomasy.
Umiejscowienie inwestycji nie jest przypadkowe. Gmina Ozorków to prawie 80% użytków rolnych, z których na teren zakładu przywożone będą oprócz zrębków drewnianych także surowce roślinne w postaci słomy zbóż, kukurydzy, rzepaku, skoszone siano, wysuszone chwasty, plewy otręby, łuska słonecznika, łuska orzecha.
Nowopowstały zakład przyczyni się do rozwoju lokalnego rolnictwa gminy i powiatu, poprzez zapewnienie stabilnego rynku zbytu na produkty rolne i stworzenie nowych miejsc pracy.
Technologia przedsięwzięcia zakłada wytwarzanie paliwa w specjalnym reaktorze z wykorzystaniem katalizatora (glikokrzemianu) w oparciu o katalityczną degradację biomasy (KDB), a produktem procesu technologicznego będzie syntetyczne paliwo diesel.
--------------------------------
Źródło: RDOŚ w Łodzi
Autor zdjęcia: Przemysław Jahr (Praca własna) [Public domain], undefined