Przyszłość europejskiej infrastruktury INSPIRE
Dzisiaj odbyło się otwarcie organizowanej w dniach 16-20 czerwca 2014 r. w Aalborgu 8. konferencji INSPIRE.
Spotkanie otworzyli Henrik Studsgaard - Permanent Secretary, Ministerstwo Środowiska Danii, Aurel Ciobanu-Dordea - Director of Directorate D: Implementation, Govermance and Semester, DG Environment EU, Ivan DeLoatch - Executive Director Federal Geographic Data Commitee, USA.
Celem konferencji jest przeprowadzenie śródokresowej oceny poczynionych postępów oraz bliższe przyjrzenie się temu, jak INSPIRE tworzy podwaliny pod wdrażanie polityki środowiskowej.
Upłynęło już kilka lat odkąd infrastruktura INSPIRE służy za prawne ramy UE, tworząc infrastrukturę informacji przestrzennej w Europie w służbie polityce i działaniom środowiskowym.
INSPIRE opiera się na infrastrukturach informacji przestrzennej ustanowionych i obsługiwanych przez 28 państw członkowskich Unii Europejskiej. Dyrektywa dotyczy danych przestrzennych w aplikacjach środowiskowych i kluczowych elementów technicznych, określonych przez przepisy wykonawcze. To wszystko sprawia, że INSPIRE jest unikalnym przykładem "regionalnego" podejścia legislacyjnego. W każdym kraju Unii Europejskiej dane przestrzenne gromadzone są przez różne organizacje, instytucje czy urzędy centralne i regionalne. W państwach Wspólnoty Europejskiej istnieje zatem olbrzymia liczba, rozproszonych baz danych. Zebranie kompleksowej informacji przestrzennej dotyczącej danego regionu okazuje się więc niezwykle czaso- i pracochłonne. Natomiast porównywanie tych danych między różnymi krajami Unii Europejskiej jest już niemal niemożliwe, ze względu na brak harmonizacji.
Aby tę sytuację zmienić, powstała inicjatywa nazwana INSPIRE, której prace leżały u podstaw dyrektywy. Inicjatywa ta w swoim założeniu odnosi się do danych przestrzennych o tematyce środowiskowej. Jej głównym zadaniem jest więc ułatwienie i przyspieszenie dostępu do danych oraz zwiększenie możliwości ich porównywania w ramach krajów Unii Europejskiej. Ma zatem stać się ogólnodostępnym narzędziem do zarządzania szeroko pojętym środowiskiem.
Dyrektywa INSPIRE ma zatem wpływ na wiele aspektów życia społecznego i ekonomicznego. Poprzez wzrost dostępności do informacji o terenach chronionych podnosi konkurencyjność przedsiębiorstw i wpływa na warsztat planistyczny oraz sposób planowania przestrzennego w naszym kraju. Spójna infrastruktura informacji przestrzennej, jaką wprowadza dyrektywa INSPIRE, jest więc ważna ze względu na ułatwienie podejmowania decyzji na szczeblu europejskim, krajowym i regionalnym, mogących oddziaływać w sposób pośredni lub bezpośredni na środowisko.
W konferencji biorą udział przedstawiciele resortu środowiska, w tym pracownicy Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.