Rehabilitacja zwierząt chronionych w zachodniopomorskim
Na rehabilitację zwierząt chronionych przekazywane są publiczne pieniądze. W związku z tym przeprowadzane są kontrole pod kątem racjonalności gospodarowania tymi środkami.
Podstawowym zadaniem ośrodka, jest rehabilitacja zwierząt chorych lub rannych, które po powrocie do zdrowia i odzyskaniu sił są wypuszczane do ich naturalnego środowiska. Ośrodek nie jest azylem, w którym zwierzęta są jedynie przetrzymywane, tym bardziej jeśli są trwale niepełnosprawne i nie zdolne do życia na wolności, ale nie wymagają już leczenia.
Eutanazja zawsze jest ostatecznością i stosowana jest jedynie w przypadku zwierząt cierpiących, bez szans na powrót do zdrowia, a taką ewentualną konieczność może wskazać wyłącznie lekarz weterynarii. W związku z napływającymi sygnałami dotyczącymi złego stanu niektórych zwierząt, do kontroli włączony został Powiatowy Lekarz Weterynarii, który zbadał zasadność przetrzymywania i stan zwierząt w ośrodku w Wielgowie. Wstępny przegląd zwierząt nie zakwalifikował żadnego osobnika do eutanazji, a jedynie wskazał potrzebę wizyty z bocianem czarnym u weterynarza prowadzącego ośrodek, w celu podjęcia dalszych czynności.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie zobowiązana jest dopilnować, aby gatunki prawnie chronione miały odpowiednie warunki do rekonwalescencji i były właściwie rehabilitowane.
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska może dofinansowywać z własnych środków budżetowych leczenie i rehabilitację zwierząt w ośrodkach.
--------------------------------
Źródło: RDOŚ w Szczecinie
Autor zdjęcia: Marek Szczepanek (Praca własna) [GFDL lub CC-BY-SA-3.0], undefined