Stop dla inwazyjnych gatunków obcych
Na stronie internetowej Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dostępne są polskie wersje językowe trzech rekomendacji wydanych przez Stały Komitet Konwencji o ochronie gatunków dzikiej flory i fauny europejskiej oraz ich siedlisk, czyli tzw. Konwencji Berneńskiej.
Głównym celem Konwencji jest zapewnienie ochrony dzikiej florze i faunie, poprzez poświęcenie szczególnej uwagi gatunkom, w tym gatunkom migrującym, które są zagrożone wyginięciem oraz gatunkom wrażliwym. Nad realizacją Konwencji oraz rozwiązywaniem sporów pomiędzy jej Stronami czuwa Stały Komitet Konwencji. Zajmuje się on przede wszystkim nadzorowaniem państw, które ratyfikowały Konwencję, czy stosują się do jej postanowień oraz przedstawianiem propozycji działań służących usprawnieniu wdrażania przepisów Konwencji.
Wydane rekomendacje mają się przyczynić się do ograniczenia skali problemu inwazyjnych gatunków obcych oraz krzyżowania się dzikich wilków z psami domowymi.
Rekomendacja ws. Europejskiego kodeksu postępowania w zakresie łowiectwa i inwazyjnych gatunków obcych
Europejski kodeks postępowania w zakresie łowiectwa i inwazyjnych gatunków obcych opisuje historię i problemy wynikające z wprowadzania do przyrody zwierząt gatunków obcych w celach łowieckich, np. bażanta, królika czy muflona. W publikacji poruszono także kwestię przypadkowego uwalniania do środowiska krzyżówek sokołów, które towarzyszą myśliwym podczas polowania. Ponadto zaprezentowano działalność Federacji Stowarzyszeń na rzecz Łowiectwa i Ochrony Przyrody Państw Unii Europejskiej.
Europejscy myśliwi, reprezentowani przez Federację oraz jej członków, aktywnie przyczynili się do powstania Kodeksu i zobowiązali się m.in. do udziału w kształtowaniu polityki odnośnie zagadnień takich jak kontrola inwazyjnych gatunków obcych.
Rekomendacja dot. Europejskich wytycznych w sprawie obszarów chronionych i inwazyjnych gatunków obcych
Rekomendacja zawiera 8 zasad, które mogą być stosowane na obszarach chronionych w celu ograniczenia występowania inwazyjnych gatunków obcych na tych najcenniejszych terenach przyrodniczych.
Zasady odnoszą się zarówno do działań ochrony czynnej jak i działań strategicznych np. podnoszenie kwalifikacji pracowników, zwiększanie świadomości społeczności lokalnej czy lobbowanie u decydentów w sprawie poprawy uwarunkowań prawnych czy organizacyjnych.
Rekomendacja ws. hybrydyzacji między dzikimi wilkami a psami domowymi
Rekomendacja porusza temat krzyżowania się zbłąkanych psów z wilkami. Ich mieszańce, jeżeli nie zostaną odłowione, powodują zagrożenie dla zachowania populacji wilka w Polsce.
Zalecenia Konwencji Berneńskiej dotyczą m.in. potrzeby ograniczania hybrydyzacji między dzikimi wilkami i psami, wykrywania mieszańców na podstawie cech genetycznych lub morfologicznych i usuwania ich ze środowiska przyrodniczego przez odpowiednie służby.
Zachęcamy do lektury.
Więcej informacji na temat Konwencji Berneńskiej w serwisie internetowym ochronaprzyrody.gdos.gov.pl
Fot.: iStockphoto.com/© Chris Wolf