Ruszyła Grupa Robocza ds. Adaptacji do Zmian Klimatu
2 czerwca 2015 r. odbywa się pierwsze spotkanie nowej grupy roboczej w ramach działania Krajowej Sieci Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju. Głównym celem jej prac jest wsparcie wdrożenia procedur związanych z adaptacją do zmian klimatu – zarówno na poziomie krajowym, jak i lokalnym.
W obszarze ścisłych zainteresowań Grupy Roboczej ds. Adaptacji do Zmian Klimatu znajduje się:
- wdrażanie Strategicznego planu adaptacji dla sektorów i obszarów wrażliwych na zmiany klimatu do roku 2020 z perspektywą do 2030 (SPA2020),
- wsparcie procesu monitoringu i raportowania z realizowanych na poziomie regionalnym i lokalnym działań adaptacyjnych,
- stworzenie forum współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy jednostkami szczebla krajowego i regionalnego oraz współpracy międzynarodowej,
- wsparcie projektu dot. adaptacji do zmian klimatu w miastach pow. 100 tys. mieszkańców (planowanego do realizacji w ramach POIiŚ 2014-2020).
W pierwszym spotkaniu bierze udział ponad 50 osób reprezentujących m.in. Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i regionalne dyrekcje ochrony środowiska, Ministerstwo Środowiska, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju oraz urzędy marszałkowskie.
Uczestnicy spotkania dyskutują o głównych zadaniach Grupy. W planie na lata 2015–2016 jest m.in. publikacja Poradnika przygotowania inwestycji z uwzględnieniem zmian klimatu, ich łagodzenia i przystosowania do tych zmian oraz odporności na klęski żywiołowe oraz opracowanie zestawu dobrych praktyk adaptacji do zmian klimatu na podstawie doświadczeń miast europejskich. Planowane są także konsultacje z ekspertami krajowymi i zagranicznymi m.in. na temat potencjału koncepcji usług ekosystemów w procesach adaptacji do zmian klimatu.
Spotkanie zakończy się serią prezentacji na temat dobrych praktyk w ww. obszarze. O swoich doświadczeniach opowiedzą:
- Fundacja Sendzimira – organizacja pozarządowa realizująca projekt Wyzwania zrównoważonej gospodarki wodnej miast. Usługi ekosystemów w dobie zmian klimatycznych;
- Urząd Miasta Stołecznego Warszawy – pierwsze polskie miasto, które przygotowuje strategię adaptacji do zmian klimatu w ramach pilotażowego projektu ADAPTCITY;
- Ministerstwo Środowiska, które zaprezentowało dobre praktyki adaptacji do zmian klimatu zaobserwowane podczas wizyt studyjnych w Oslo i Kopenhadze.
Prace grupy można śledzić na stronie internetowej Krajowej Sieci Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju pod adresem sdr.gdos.gov.pl.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w ramach projektu Wsparcie działania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju w 2015 r. ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013.