Są decyzje potrzebne do modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego
Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu w latach 2009 - 2012, w związku z modernizacją Wrocławskiego Węzła Wodnego, przeprowadził postępowania administracyjne w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, zakończone czterema decyzjami oraz postępowanie w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000, zakończone postanowieniem. Trzy decyzje wydano na rzecz Dolnośląskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych we Wrocławiu, natomiast na rzecz Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wydano jedną decyzję oraz jedno postanowienie - w sprawie stwierdzenia braku potrzeby przeprowadzenia oceny oddziaływania na obszar Natura 2000 dla przedsięwzięcia p.n. „Odkład mas ziemnych na cele przeciwpowodziowe".
Wydane decyzje określały środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięć, których zakres obejmował przebudowę i modernizację wałów przeciwpowodziowych, poprawę stanu bezpieczeństwa technicznego istniejących obiektów ochrony przeciwpowodziowej, w tym urządzeń okresowo piętrzących wodę oraz modernizację istniejącej infrastruktury i budowę nowych obiektów w celu zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa zarówno budowli hydrotechnicznych, jak również bezpieczeństwa powodziowego, pogłębienie i poszerzenie koryta cieków, modernizację i udrożnienie kanałów, modernizację bulwarów, przebudowę jazów, poszerzenie światła mostów drogowych i kolejowych, z uwzględnieniem działań mających na celu zwiększenie naturalnej retencji na obszarze zlewni rzecznej.
W zasięgu bezpośredniego oddziaływania przedsięwzięć znajdują się 3 obszary mające znaczenie dla Wspólnoty - projektowane Specjalne Obszary Ochrony siedlisk: Grądy w Dolinie Odry PLH020017, Dolina Widawy PLH020036, Las Pilczycki PLH020069 oraz Obszar Specjalnej Ochrony ptaków Grądy Odrzańskie PLB020002. Wydane decyzje określały szereg warunków mających na celu zminimalizowanie negatywnego oddziaływania zamierzenia inwestycyjnego, zarówno na etapie założeń projektowych, jak i na etapie realizacji i eksploatacji przedsięwzięcia. Ze względu na fakt, iż nie było możliwe całkowite ograniczenie negatywnego oddziaływania przedsięwzięcia na elementy przyrodnicze występujące w obrębie i w bezpośrednim sąsiedztwie przedsięwzięcia, w tym również na siedliska przyrodnicze i gatunki zwierząt będące przedmiotami ochrony ww. obszarów Natura 2000, nałożono na inwestora obowiązek wykonania kompensacji przyrodniczej - w trybie art. 35 ustawy o ochronie przyrody oraz w trybie art. 75 ust. 3 ww. ustawy Prawo ochrony środowiska.
Projekt modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego (WWW) jest drugim - obok budowy zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz - głównym elementem Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry (POPDO), stworzonego dla wsparcia implementacji rządowego Programu dla Odry 2006 i powołanego w związku ze skutkami powodzi z lipca 1997 roku. Za główny cel projektu uznaje się ochronę przed powodzią dorzecza Odry (ma na celu ochronę życia i mienia społeczności blisko 2,5 mln osób zamieszkujących tereny zalewowe w górnym i środkowym biegu Odry w obszarze trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego, na terenie miast: Racibórz, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Opole, Brzeg, Oława, Wrocław i okolicznych miejscowości).
fot. Szpaler dębów na wale wzdłuż Odry- źródło pochodzenia: Renata Sierżant, zasoby RDOŚ we Wrocławiu
fot. Ostrów Tumski - źródło pochodzenia: Pełnomocnik Rządu do Spraw Programu dla Odry - 2006
fot. Most Milenijny- źródło pochodzenia: Pełnomocnik Rządu do Spraw Programu dla Odry - 2006
fot. Elektrownia miejska we Wrocławiu- źródło pochodzenia: Pełnomocnik Rządu do Spraw Programu dla Odry - 2006
-------------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ Wrocław