Seminarium „Krajobraz a zdrowie i jakość życia”
W dniach 21-22 września 2017 r. w Lublinie i Nałęczowie odbędzie się XXIII Interdyscyplinarne Seminarium Krajobrazowe „Krajobraz a zdrowie i jakość życia” organizowane przez Komisję Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego oraz Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Celem Seminarium Krajobrazowego jest dyskusja na temat relacji krajobraz – zdrowie – jakość życia.
Podczas seminarium omówione zostaną m.in.: terapeutyczne właściwości krajobrazu, wpływ krajobrazu dźwiękowego na samopoczucie człowieka, zagadnienie turystyki zdrowotnej czy też wartości ekonomicznej krajobrazu w kontekście jego oddziaływania na zdrowie i jakość życia.
Zależności pomiędzy zdrowiem i samopoczuciem człowieka a przestrzenią, która go otacza coraz częściej stają się przedmiotem badań naukowców. Czołowi badacze z zakresu psychologii środowiskowej podkreślają, iż krajobraz jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na komfort życia w środowisku. Pionierskie badania w tej materii prowadził Roger Urlich, który bezsprzecznie dowiódł pozytywnego oddziaływania zieleni na zdrowie człowieka.
Liczne badania podejmujące tematykę oddziaływania przyrody na ludzki organizm prowadzą do zbliżonych rezultatów - sposób zagospodarowania otaczającej nas przestrzeni, czy też obecność elementów przyrodniczych ma bezpośredni i pośredni wpływ na zdrowie człowieka, poziom odczuwanego stresu, ale również na liczbę działań przestępczych w danej przestrzeni czy produktywność ludzi. Badania interakcji pomiędzy człowiekiem, a jego otoczeniem dowodzą także poprawy życia społecznego na skutek właściwie zaprojektowanych przestrzeni. Kontynuowanie i popularyzowanie wyników badań z zakresu relacji człowiek-krajobraz jest niezwykle ważne z uwagi, na fakt, iż równocześnie ten sam człowiek jest współautorem zmian zachodzących w krajobrazie, ale i odbiorcą przemian zachodzących w przestrzeni.
Z tego powodu Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w ramach obchodów tegorocznego Dnia Krajobrazu będzie promować temat "Nauka o krajobrazie". W ramach tego zagadnienia chcielibyśmy popularyzować prowadzone w kraju i za granicą badania nad krajobrazem (przyrodniczym oraz kulturowym). Mamy nadzieję, że nasze działania przyczynią się do podniesienia świadomości krajobrazowej oraz wzrostu zaangażowania lokalnych społeczności w ochronę i kształtowanie otaczających je krajobrazów.
20 października Dzień Krajobrazu – Nauka o Krajobrazie
Mój krajobraz. Współtworzę i chronię.
Fot.: iStockphoto.com/aeduard