Seminarium ornitologiczne
Seminarium jest odpowiedzią na coraz większą liczbę realizowanych na Podlasiu przedsięwzięć, przy których wymagane jest opracowanie dokumentacji ornitologicznej. W trakcie seminarium poruszono kilka kluczowych kwestii związanych z opracowaniem dokumentacji, w tym dotyczących zakresu opracowań ornitologicznych na potrzeby raportów środowiskowych, prawidłowej metodyki liczenia ptaków, najczęściej pojawiających się błędów w raportach oddziaływania na środowisko. Poruszono także kwestie pozyskiwania danych na temat ochrony środowiska z ogólnodostępnych źródeł oraz przygotowania opracowań kartograficznych z zastosowaniem narzędzi GIS.
W otwierającym wystąpieniu Przemysław Chylarecki - ornitolog oraz członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody i Krajowej Komisji Ocen Oddziaływania na Środowisko podkreślił duże znaczenie rzetelnych badań i właściwego rozpoznania zasobów ornitologicznych terenu przed procesem inwestycyjnym związanym z planowaniem farm wiatrowych. Wyraził opinię, że rzetelne rozpoznanie walorów awifauny jest czasochłonne i powinno trwać minimum przez rok, a optymalnie przez 2-3 lata.
Waldemar Lubowicki i Łukasz Meina z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Białystoku omówili najczęstsze błędy i zjawisko nadmiarowości niezwiązanych z tematem raportu informacji, które pojawiają się w raportach o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Zaproponowali także sposób przedstawiania efektów badań ornitologicznych.
Kolejne referaty dotyczyły opracowania i wizualizacji danych - referat prezentowany przez Adama Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków dotyczył pozyskiwania danych na temat ochrony środowiska z ogólnodostępnych źródeł, a prezentacja Pawła Mirskiego z Komitetu Ochrony Orłów pozwoliła uczestnikom usystematyzować wiedzę na temat przygotowania opracowań kartograficznych z zastosowaniem narzędzi GIS.
W trakcie dyskusji uczestnicy seminarium podkreślili rolę odpowiedniego planowania farm wiatrowych, co przyczyni się do znacznego ograniczenia zetknięć ptaków z wiatrakami. Wskazywali również na potrzebę standaryzacji metod i wytycznych w zakresie prognozowania oddziaływań farm wiatrowych na środowisko.
Ciekawym zakończeniem konferencji była prezentacja działania i możliwości radaru do badań ornitologicznych przez spółkę 3G.
Uczestnikom udostępniono kurs e-learningowy z zakresu wykorzystania darmowych narzędzi GIS w opracowaniach ornitologicznych.
W spotkaniu uczestniczyło przeszło pięćdziesiąt osób z całej Polski - głównie byli to ornitolodzy i przedstawiciele firm zajmujących się usługami z zakresu ochrony środowiska, a także pracownicy regionalnych dyrekcji ochrony środowiska i Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
-------------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ w Białymstoku