South Baltic Gas Forum 2011
Konferencja zgromadziła przedstawicieli środowisk akademickich, przemysłu oraz władz regionalnych i lokalnych, którzy zaprezentowali najnowsze osiągnięcia w zakresie wiedzy o gazie ziemnym, sprzężonym i skroplonym gazie ziemnym, gazie łupkowym oraz biogazie w odniesieniu do bezpieczeństwa energetycznego państwa, gospodarki i środowiska. Jej uczestnicy mieli możliwość uczestnictwa w szkoleniach, sympozjach tematycznych, warsztatach i wizytach studyjnych. W konferencji wział udział m.in. Jerzy Buzek - Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
Konferencja miała na celu podniesienie świadomości w zakresie zrównoważonego zarządzania istniejącymi źródłami gazu (gaz ziemny i biogaz) oraz niedawno odkrytymi alternatywnymi źródłami gazu (gaz łupkowy - metan z łupków). Stymulowanie wzrostu świadomości i współpracy administracji centralnej, regionalnej i lokalnej, inwestorów, firm energetycznych, uniwersytetów oraz organizacji pozarządowych jest kluczowe w aspekcie zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w regionach transgranicznych Południowego Bałtyku - bezpieczeństwa, które jest podstawą rozwoju gospodarczego i utrzymywania właściwego standardu życia społeczeństwa. Zrównoważone zarządzanie to zarządzanie zgodne z zasadami ochrony środowiska przyrodniczego, zatem obecność Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na spotkaniu była reakcją naturalną i w pełni uzasadnioną. Przyjazne dla środowiska i ekonomicznie efektywne przetwarzanie zasobów gazu jest istotne dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w niektórych regionach Europy Środkowej i Wschodniej oraz na świecie. Generalna Dyrekcja, zgodnie ze swoimi kompetencjami, zaangażowana jest w kontrolę procesu inwestycyjnego, zarówno na etapie planowania, jak i realizacji inwestycji. W aspekcie środowiskowym szczególnego znaczenia nabiera gaz ze źródeł odnawialnych - biogaz jako wynik procesu fermentacji metanowej biomasy, stanowiący nie tylko alternatywę dla gazu ziemnego, ale również idealne rozwiązanie problemu zagospodarowania odpadów organicznych, szeroko praktykowane w krajach skandynawskich. Obok aspektów środowiskowych, konferencja obejmowała takie aspekty, jak planowanie przestrzenne, problemy techniczne, uwarunkowania prawne oraz aspektów społecznych pojawiających się podczas realizacji przedsięwzięć gazowych. Prezentowano również przykłady dobrych praktyk.
W aspekcie przyszłych dostaw energii podkreślono istotność podejścia kompleksowego, obejmującego wszystkie źródła gazu - kopalne i odnawialne, oraz wymóg współpracy transgranicznej w produkcji, przetwarzaniu, dystrybucji i handlu gazem w obliczu uzależnienia od importu gazu i postępującej globalizacji. Dla przyszłości takiej współpracy Konferencja dała doskonałą możliwość do tworzenia trwałych sieci ekspertów z branży biznesowej, akademickiej oraz administracyjnej.
-------------------------------------
fot. materiały South Baltic Gas Forum, www.gasforum2011.com