Spotkanie Punktów Kontaktowych ws. Baltic Pipe
13 czerwca 2018 r. w Warszawie, w siedzibie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odbyło się spotkanie Punktów Kontaktowych do Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzonej w Espoo 25 lutego 1991 r.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ze Szwecji, Niemiec oraz Danii. Strona polska reprezentowana była przez Zastępcę Dyrektora Departamentu Ocen Oddziaływania na Środowisko GDOŚ oraz Naczelnika Wydziału do spraw Transgranicznych i Strategicznych Ocen Oddziaływania na Środowisko.
Celem spotkania była wymiana informacji na temat przebiegu krajowych procedur ocen oddziaływania na środowisko również w kontekście transgranicznym, w ramach usprawnienia współpracy międzynarodowej w zakresie stosowania Konwencji z Espoo przy projekcie Baltic Pipe.
Projekt Baltic Pipe jest strategicznym projektem infrastrukturalnym mającym na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynek europejski. Projekt ma na celu umożliwienie transportu gazu z Norwegii na rynek duński i polski, jak również do krajów sąsiednich.
Projekt posiada tzw. status PCI (projekt o znaczeniu wspólnotowym – Project of Common Interest), co oznacza, że jest to projekt kluczowy dla europejskiego wewnętrznego rynku energetycznego oraz realizacji celu unijnej polityki energetycznej – zapewnienia przystępnej, bezpiecznej i zrównoważonej energii.
Projekt Baltic Pipe jest realizowany przez polską firmę GAZ-SYSTEM S.A. i duńską Energinet.dk w ramach wspólnego przedsięwzięcia. Planowany gazociąg podmorski z Danii do Polski o łącznej długości 250-280 km posiada różne opcje wyjścia na ląd w Danii oraz w Polsce. Ponadto badane są alternatywne trasy przez Morze Bałtyckie.