Spotkanie Stron Konwencji z Espoo i Protokołu Strategicznego
W dniach 2-5 czerwca 2014 r. w Genewie w Pałacu Narodów Zjednoczonych odbyło się 6 Spotkanie Stron Konwencji z Espoo (MOP 6) połączone z 2 Spotkaniem Stron Protokołu Strategicznego (MOP 2). Polskę na tym spotkaniu reprezentowała delegacja z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska na czele z Zastępcą Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Piotrem Otawskim.
Konwencja z Espoo jest międzynarodowym instrumentem prawnym w całości poświęconym ocenom oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym. Ma zastosowanie wówczas, gdy jedno państwo planuje realizację przedsięwzięcia mogącego znacząco negatywnie oddziaływać na terytorium drugiego państwa. Do konwencji został podpisany Protokół Strategiczny, którego postanowienia stosuje się w odniesieniu do projektów dokumentów strategicznych, tj. planów, programów, polityk, w tym również w przypadku, gdy skutki realizacji takiego dokumentu mogłyby ujawnić się na terytorium innego państwa.
Konwencja i protokół zostały sporządzone w ramach Europejskiej Komisji Gospodarczej Organizacji Narodów Zjednoczonych (EKG ONZ) i na dzień dzisiejszy konwencja liczy sobie 45 Stron, natomiast protokół - 26 Stron. Polska jest Stroną zarówno konwencji jak i protokołu, a co za tym idzie aktywnie uczestniczy w pracach organów tych instrumentów.
Spotkanie Stron jest najwyższym organem decyzyjnym konwencji i protokołu, w trakcie którego przyjmowane są decyzje związane z funkcjonowaniem obu instrumentów prawnych, a co za tym idzie wykonywaniem przez ich Strony zobowiązań nałożonych prawem międzynarodowym.
W trakcie spotkania przyjęto decyzje dotyczące m.in.
- przeglądu zgodności z konwencją i protokołem,
- dostosowania pod względem lingwistycznym trzech wersji językowych konwencji i protokołu (angielski, francuski, rosyjski),
- raportowania z wykonywania postanowień konwencji i protokołu,
- wytycznych w zakresie zastosowania konwencji do przedsięwzięć związanych z energetyką atomową,
- ogólnych wytycznych dotyczących wzmocnienia spójności pomiędzy konwencją a oceną oddziaływania na środowisko prowadzoną w ramach Państwowej Ekspertyzy Ekologicznej w państwa Wschodniej Europy, Kaukazu oraz Centralnej Azji,
- dobrych praktyk w zakresie komunikacji, współpracy i rozwiązywania konfliktów,
- formatu notyfikacji dla strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym,
- dobrych praktyk i rekomendacji w zakresie udziału społeczeństwa w strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko,
- przyjęcia planu pracy na kolejny okres międzysesyjny 2015-2017,
- budżetu oraz zobowiązań finansowych,
- nominacji urzędników do pracy w organach konwencji i protokołu.
Panel ogólny spotkania poprowadził Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Piotr Otawski, jako Przewodniczący Grupy Roboczej Konwencji i Protokołu w latach 2012-2014. Z kolei panel wysokiego szczebla poprowadzili wspólnie Ministrowie właściwi ds. Środowiska Ukrainy i Litwy.
W trakcie panelu ogólnego MOP 6 / MOP 2, w dniu 3 czerwca 2014 r. odbyło się m.in. Seminarium dotyczące Energetyki Odnawialnej w zakresie energii wiatrowej i wodnej, zorganizowane przez Polskę przy współpracy z Niemcami, Słowenią i Ukrainą. Celem seminarium była wymiana doświadczenia oraz przedstawienie dobrych praktyk lub kwestii problematycznych związanych z zastosowaniem konwencji i protokołu w odniesieniu do energetyki wiatrowej i wodnej.
Więcej informacji o seminarium na stronie Europejskiej Komisji Gospodarczej w części „Informal documents" (item 4) oraz „Presentations, statements".
Ponadto, w trakcie panelu wysokiego szczebla, gdzie odbyły się m.in. wybory do organów konwencji i protokołu, przedstawiciele Polski zostali wybrani do prac w Biurze (Bureau) oraz w Komitecie Implementacyjnym 2015-2017.
Więcej informacji: