Dla ochrony bioróżnorodności
21 kwietnia 2018 r. w Centrum Ogrodniczym „Zielonym do Góry” w Gozdowie koło Koła ruszyła ogólnopolska akcja „Sprzyjamy pszczołom” zainicjowana przez Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem i spotkało z pozytywnym odbiorem społecznym. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wsparła działania przekazując informacje i materiały merytoryczne.
Celem akcji „Sprzyjamy pszczołom” jest uświadamianie jak ważną rolę w przyrodzie pełnią owady zapylające oraz jak w ogrodach tworzyć miejsca przyjazne roślinom miododajnym. Podczas spotkania w Gozdowie zwrócono m.in. uwagę na temat roślin inwazyjnych, co dla zebranych było niemałym zaskoczeniem. Inspirujące okazały się dyskusje o znaczeniu owadów zapylających, m.in. trzmieli występujących naturalnie w środowisku przyrodniczym Polski. Zebrani dyskutowali także o innych owadach zapylających, a najmłodsi poznali zasady budowy domków dla pszczół murarek i bawili się w sadzenie i sianie roślin miododajnych. Odbyła się także wycieczka, podczas której można było przyjrzeć się pracującym trzmielom i murarkom. Wydarzenie stało się także okazją do poznania znaczenia roślin pyłkodajnych. Niezwykle pozytywnym efektem działań była decyzja o wycofaniu z akcji Sprzyjamy pszczołom! wszystkich roślin uznanych za inwazyjne.
W czasie imprezy dystrybuowane były materiały informacyjne i edukacyjne poświęcone ochronie gatunkowej, w tym owadom zapylającym, przygotowane przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Popularyzowany był także Kodeks Dobrych Praktyk – Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia.
Kodeks Dobrych Praktyk w Ogrodnictwie jest zbiorem zasad określających jak postępować z roślinami należącymi do gatunków obcych, aby ograniczyć ich przenikanie z ogrodów i terenów zieleni do dzikiej przyrody. Jest przeznaczony dla osób uprawiających własne ogrody, jak również zawodowo zajmujących się ogrodnictwem, które chciałyby przyczynić się do ochrony przyrody. Kodeks został opracowany przez grono ekspertów, a jego treść zaakceptowało 20 instytucji reprezentujących administrację publiczną, organizacje pozarządowe, jednostki naukowe oraz wiodące stowarzyszenia branży ogrodniczej. W kodeksie znajdują się karty informacyjne o roślinach należących do inwazyjnych gatunków obcych stosowanych w ogrodnictwie. Dodatkowe informacje na temat Kodeksu dobrych praktyk Ogrodnictwo wobec roślin inwazyjnych obcego pochodzenia dostępne są na stronie kdpo.gdos.gov.pl.
Ze względu na duże zainteresowanie dzieci i młodzieży oraz chęć angażowania się placówek szkolnych, przyszłoroczna akcja planowana jest jako dwudniowa impreza plenerowa i w 2019 r. odbędzie się prawdopodobnie w dniach 19-20 kwietnia. Tematem przewodnim działań ma być ekologia w ogrodach. Planowane są pokazy i prezentacje związane z ograniczeniem ochrony chemicznej i promocją gatunków i odmian odpornych, alternatywnych sposobów uprawy, ochroną biologiczną. Ponadto prezentacja owadów pożytecznych jak dobroczynki, biedronki, złotooki, pszczoły, trzmiele, nicienie na pędraki. Zbudowana zostanie także ścieżka edukacyjna.
------------------
Akcja Sprzyjamy pszczołom! prowadzona przez Polskie Stowarzyszenie Centrów Ogrodniczych i skierowana do klientów Centrów Ogrodniczych. Ma charakter społecznego programu, którego celem jest budowanie świadomości dotyczącej roli owadów zapylających w życiu człowieka i ich znaczenia dla ochrony różnorodności biologicznej.
Celem akcji jest rozszerzenie oferty produktów wspierających ochronę owadów zapylających takich jak rośliny, byliny i nasiona kwiatów miododajnych, produkty ekologiczne - ziemie, nawozy i środki ochrony roślin, produkty do uprawy roślin jadalnych i ozdobnych. W ofercie również różnorodne produkty pszczelarskie i artykuły do hodowli amatorskiej pszczół i dzikich zapylaczy, a także żywe osobniki lub ich kokony. Sprzedaż produktów wsparta jest o kompleksowe doradztwo oraz odpowiednio oznakowana.
Więcej informacji na temat akcji na stronie Polskiego Stowarzyszenia Centrów Ogrodniczych.
Fot.: istockphoto.com/DirkRietschel