Start projektu „Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody"
Od 14 do 15 marca 2017 r. odbywa się w Warszawie konferencja zorganizowana w ramach projektu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody. Spotkanie ma na celu zaprezentowanie założeń projektu oraz ustalenie w jaki sposób zaplanowane działania mogą skutecznie wesprzeć współpracę pomiędzy podmiotami i organami zaangażowanymi w prawną ochronę przyrody.
W konferencji uczestniczą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Sprawiedliwości, Komendy Głównej Policji, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Prokuratury Krajowej, sądów powszechnych, straży miejskiej, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury oraz uczelni wyższych kształcących na kierunkach prawniczych związanych z ochroną środowiska.
Spotkanie otworzył Marek Kajs, Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, który podziękował przedstawicielom instytucji działających na rzecz ochrony przyrody za udział w wydarzeniu. Przywołał genezę powstania projektu LIFE: - Powodem podjęcia decyzji o realizacji projektu była chęć rozwijania współpracy pomiędzy regionalnymi dyrekcjami ochrony środowiska, Policją, Prokuraturą oraz organami wymiaru sprawiedliwości. Uważamy że złożona materia, jaką jest prawna ochrony przyrody – wymaga zintegrowanego działania i stałej wymiany informacji.
Dyrektor Kajs zachęcał do dzielenia się doświadczeniami i wskazywania obszarów, w których należy wypracować model efektywnego współdziałania, służącego przyrodzie. - Liczę, że dzięki dobrej współpracy i przepływowi informacji pomiędzy instytucjami, uda się ograniczyć straty przyrodnicze, które są konsekwencją wykroczeń i przestępstw.
Po przedstawieniu założeń projektu przez Patrycję Stawiarz, Dyrektor Departamentu Realizacji Projektów Środowiskowych w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Zespół projektu LIFE, uczestnicy konferencji mieli okazję wysłuchać wykładu prof. dr hab. Adama Habudy z Instytutu Nauk Prawnych PAN. Prelekcja dotyczyła wyzwań stojących przed prawną ochroną przyrody w Polsce, z uwzględnieniem podziału kompetencji i obszarów możliwej współpracy pomiędzy poszczególnymi podmiotami w zakresie zgłaszania i ścigania przestępstw przeciwko przyrodzie.
Dalsza część konferencji poświęcona została wymianie doświadczeń w obszarze prawnej ochrony przyrody. Przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku podzielili się swoimi doświadczeniami dotyczącymi orzecznictwa administracyjnego oraz postępowań w sprawie wykroczeń z ustawy o ochronie przyrody i przestępstw środowiskowych.
Prokuratura Krajowa zaprezentowała z kolei wyniki oceny praktyki prokuratorskiej w sprawach prowadzonych z zawiadomienia organów Inspekcji Ochrony Środowiska o przestępstwach przeciwko środowisku oraz w sprawach udaremniania lub utrudniania kontroli w zakresie ochrony środowiska. Również sama Inspekcja Ochrony Środowiska odniosła się na temat projektu z perspektywy własnych kompetencji.
Zaprezentowane doświadczenia stały się punktem wyjścia do dalszych rozważań w czasie panelu dyskusyjnego. Jego uczestnicy rozmawiali m.in. o modelu przepływu informacji pomiędzy instytucjami zaangażowanymi w prawną ochronę przyrody w Polsce oraz budowie świadomości społecznej w tym zakresie. Była to też okazja do odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób projekt może skutecznie wesprzeć prawną ochronę przyrody i współpracę instytucji oraz organów w nią zaangażowanych.
Drugiego dnia konferencji odbędzie się posiedzenie Komitetu Sterującego projektu oraz spotkanie dotyczące zaplanowanych działań dla regionalnych dyrekcji ochrony środowiska.
Projekt LIFE15 GIE/PL/000758 Masz prawo do skutecznej ochrony przyrody realizowany jest przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska i finansowy ze środków Komisji Europejskiej w ramach Programu LIFE oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Fot.: Piotr Krajewski/http://dexlab.pl