Światowy Dzień Mokradeł w Grzmięcy
Od 1970 r. zostało utraconych 35% mokradeł na świecie. Wspólnie musimy działać na rzecz ochrony i odtworzenia tych zadziwiających ekosystemów, które pomagają nam przygotować się na skutki zmian klimatu, radzić sobie z nimi oraz je niwelować. Dlatego już dziś Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wraz z Dyrektorem Brodnickiego Parku Krajobrazowego zapraszają na obchody Światowego Dnia Mokradeł. Wydarzenie odbędzie się 1 lutego w siedzibie Brodnickiego Parku Krajobrazowego w Grzmięcy, pod hasłem znaczenia terenów podmokłych w ograniczaniu skutków zmian klimatu.
Prowadzenie zrównoważonych zasad w gospodarowaniu wodami na terenie Brodnickiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru Natura 2000 Bagienna Dolina Drwęcy pozwoliło zachować charakter występujących siedlisk mokradłowych. Działania te wspierają stabilizację emisji gazów cieplarnianych i ograniczanie skutków zmiany klimatu oraz magazynowanie nadmiaru wód opadowych.
Celem wydarzenia jest zapoznanie mieszkańców Brodnicy i jej okolic z funkcją oraz celami zachowania mokradeł, bagien, a także małej retencji w obszarach objętych ochroną przyrodniczą. Prezentacja będzie dotyczyć przede wszystkim podmokłych i zabagnionych trwałych użytków zielonych i siedlisk leśnych od wód zależnych.
Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udziela Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Brodnicki Park Krajobrazowy.
http://www.parki.kujawsko-pomorskie.pl/bpk
Światowy Dzień Mokradeł (ang. World Wetland Day) świętowany jest w rocznicę podpisania Konwencji o obszarach wodno-błotnych mających międzynarodowe znaczenie, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego. Zwana jest ona Konwencją Ramsarską od irańskiego miasta Ramsar, gdzie została podpisana 2 lutego 1971 r. Celem Konwencji jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową.
W Polsce zadania wynikające z postanowień Konwencji Ramsarskiej wykonuje Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska. W związku z tym w 2010 r. w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska został utworzony Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej, który zajmuje się wdrażaniem konwencji.
Zachęcamy do skorzystania z materiałów: plakatu, ikonografiki i ulotki w polskiej wersji językowej:
- Plakat - Nie bądźmy wyczerpani walką ze zmianami klimatu (PDF / PDF do druku / JPG)
- Ikonografika - Powstrzymajmy utratę mokradeł (PDF / PDF do druku / JPG)
- Ulotka - Mokradła: kluczowa rola w walce ze zmianami klimatu (PDF / PDF do druku)
- Formularz opisu wydarzenia (Excel)
Więcej informacji na temat realizacji Konwencji Ramsarskiej w Polsce
Informacja o najnowszych obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu w Polsce