Światowy Dzień Monitoringu Wody
18 września obchodzony jest Światowy Dzień Monitoringu Wody. To ogólnoświatowa akcja zachęcająca do pozytywnego działania na rzecz czystości rzek, jezior oraz innych zbiorników wodnych.
Światowy Dzień Monitoringu Wody jest międzynarodowym programem edukacyjnym budującym świadomość ludzi oraz ich zaangażowanie w sprawy ochrony zasobów wodnych na całym świecie.
Święto to zostało ustanowione w 2003 r. przez Fundację America's Clean Water. Podstawowym celem Światowego Dnia Monitorowania Wody jest kształcenie i angażowanie obywateli w zakresie ochrony światowych zasobów wodnych. Choć oficjalny „dzień" każdego roku obchodzi się 18 września, program działa corocznie od 22 marca do 31 grudnia, zachęcając do badania jakości dróg wodnych, dzielenia się swoimi odkryciami oraz ochrony naszego najcenniejszego zasobu.
Woda jest jedną z najpowszechniejszych substancji na Ziemi, a jednocześnie bardzo cennym i pożądanym zasobem. Stanowi podstawowy składnik budowy praktycznie wszystkich organizmów. Woda zajmuje większość powierzchni naszej planety. Niestety, aż miliard mieszkańców Ziemi nie ma bezpośredniego dostępu do wody, a jej brak to pewna śmierć. Stałe monitorowanie zasobów wód pozwala na ustalenie ich stanu jakościowego. Dzięki temu chroni się wodę przed zanieczyszczeniami oraz odpowiednio nią gospodaruje.
Uświadamianie znaczenia wody w naszym życiu jest bardzo ważne. Pamiętamy, że wodę trzeba cenić, gdy słyszymy bijący za ścianą licznik jej zużycia, ale gdy wyjeżdżamy na wakacje i nie ma już tego rygoru, to zapominamy o znaczeniu wody. Wydaje się, że woda była, jest i będzie, więc trudno sobie wyobrazić, że Polska jest krajem cierpiącym na jej niedobór. Monitoring wód w Polsce polega na badaniu wskaźników jej jakości i ilości. Ma to na celu postawienie odpowiedniej diagnozy, która sprowokuje działania służące poprawie jakości wód.
Fot.: iStockphoto.com/Irina Tischenko