Święto Służby Cywilnej
11 listopada, w Narodowe Święto Niepodległości, przypada także Dzień Służby Cywilnej. To święto urzędników i pracowników korpusu służby cywilnej w administracji państwowej.
Dzień Służby Cywilnej jest obchodzony corocznie od 2000 r., nieprzypadkowo w rocznicę odzyskania niepodległości. 11 listopada 1918 r. Polska zaczęła odbudowę niepodległej struktury państwowości od administracji. Rozpoczęcie działalności przez służbę cywilną było pierwszym sygnałem, że "Polska to jeden organizm, którego sercem jest prężnie działająca administracja rządowa" (Ustawa z 17 lutego 1922 r. o państwowej służbie cywilnej, Dz.U.R.P. nr 21 poz. 164).
Służba cywilna działa w celu zapewnienia zawodowego, rzetelnego, bezstronnego i politycznie neutralnego wykonywania zadań państwa w urzędach administracji rządowej. Najważniejsze zadania, które mają wypełnić członkowie korpusu służby cywilnej to budowa nowoczesnego państwa, wzrost efektywności działania jego organów i przede wszystkim zadowolenie społeczeństwa.
Korpus służby cywilnej stanowią zarówno pracownicy służby cywilnej zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, mianowani urzędnicy służby cywilnej lub osoby pracujące na wyższym stanowisku w służbie cywilnej, zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o służbie cywilnej.
Z okazji Święta Niepodległości i Dnia Służby Cywilnej Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki skierował do członków korpusu służby cywilnej – jako ich konstytucyjny zwierzchnik - list, w którym podziękował im za to, że swoją pracę wykonują najlepiej jak można, dzięki czemu przynoszą dumę sobie, swoim przełożonym, a przede wszystkim Polsce.
Pełna treść listu Premiera RP Mateusza Morawieckiego z okazji Dnia Służby Cywilnej
Fot.: iStockphoto.com/Lutique