Szanse i zagrożenia ochrony przyrody w województwie śląskim
Seminarium odbywające się w niedawno rozbudowanym Centrum Edukacji Przyrodniczej i Ekologicznej Śląskiego Ogrodu Botanicznego w Mikołowie, było częścią obchodów Dni Obszarów Wodno-błotnych. Bezpłatne warsztaty, zajęcia edukacyjne dla dzieci, otwarty dla publiczności wykład popularno - naukowy oraz dwudniowy kiermasz ekologiczny złożyły się na pierwszy z planowanych w ramach Śląskiego Kalendarza Ekologicznego bloków naukowo - edukacyjnych.
Mikołowskie spotkanie stało się okazją do wymiany doświadczeń związanych z czynną ochroną przyrody na Śląsku pomiędzy urzędnikami i naukowcami - zgromadziło bowiem przedstawicieli, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach, Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego, Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, Głównego Instytutu Górnictwa oraz Zakładu Botaniki Systematycznej Uniwersytetu Śląskiego.
Podczas seminarium przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach zaprezentowali realizowane przez instytucję projekty na rzecz ochrony populacji warzuchy polskiej, bociana białego, niedźwiedzia brunatnego i wilka. Przedmiotem prezentacji stała się również współpraca z Nadleśnictwem Rudy Raciborskie w zakresie remontu stawów w rezerwacie "Łężczok" oraz Towarzystwem Miłośników Ziemi Zawierciańskiej zarządzającym rezerwatem "Góra Zborów", w którym od lat z powodzeniem prowadzone są działania na rzecz czynnej ochrony muraw kserotermicznych.
-------------------------------------
Źródło: RDOŚ Katowice
fot. Dawidbernard, Wikimedia Commons