Szlakiem wodnym z Wielkich Jezior Mazurskich na Pojezierze Augustowskie
O koncepcji i możliwościach budowy drogi wodnej łączącej Wielkie Jeziora Mazurskie z Pojezierzem Augustowskim 18 października 2012 r. w Zdunkach koło Ełku rozmawiali przedstawiciele samorządów położonych wzdłuż planowanego szlaku, specjaliści od turystyki i wodnych technologii, środowiska naukowe oraz przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska - Beata Bezubik- Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku oraz Grzegorz Piekarski - Z-ca Naczelnika Wydziału Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000.
Nowy szlak wodny ma rozpoczynać się na Wielkich Jeziorach Mazurskich w Giżycku i prowadzić z jeziora Niegocin i Buwełno, rzeką Orzyszą na Pojezierze Ełckie, a stamtąd jeziorami Selment i Rajgrodzkie do Kanału Augustowskiego. Dokładny przebieg trasy mają wyznaczyć projektanci, biorąc pod uwagę m.in. ukształtowanie terenu, warunki geologiczne i hydrogeologiczne oraz bilans wodny. Szacuje się, że wymagać to będzie dobudowania od czterdziestu do osiemdziesięciu kilometrów nowej drogi wodnej, z której większość poprowadzona zostanie przez obszary chronione. Dlatego uczestnicy spotkania podkreślali, że trasę szlaku należy tak wyznaczyć, żeby pogodzić możliwości techniczne z ochroną środowiska.
„Koncepcja rewitalizacji i rozbudowy drogi wodnej między Wielkimi Jeziorami Mazurskimi a Kanałem Augustowskim" to wspólna inicjatywa piętnastu samorządów: dwóch województw (warmińsko-mazurskiego i podlaskiego), czterech powiatów (ełckiego, giżyckiego, grajewskiego i piskiego), dwóch miast (Ełku i Giżycka) oraz siedmiu gmin (Ełk, Giżycko, Kalinowo, Miłki, Orzysz, Płaska i Rajgród). Nowy szlak miałby około 100 km długości. Projekt uzyskał ponad 1,23 mln zł dofinansowania z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 - 2013. Z tych pieniędzy ma być opracowana koncepcja szlaku, czyli warianty przebiegu, analizy ekonomiczne oraz analizy wykupu gruntów. Nowy szlak mógłby powstać około 2020 roku, a samorządy będą mogły starać się o środki na realizację projektu z Unii Europejskiej w nowej perspektywie finansowania 2014 - 2020.
-------------------------------------
Źródło, fot. RDOŚ w Baiłymstoku