Współpraca w zakresie transgranicznych ocen oddziaływania na środowisko
W dniach 27-28 listopada 2014 r. w Berlinie odbyły się polsko-niemieckie negocjacje międzyrządowe w sprawie umowy dwustronnej dotyczącej transgranicznych ocen oddziaływania na środowisko, którym ze strony polskiej przewodniczył Zastępca Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska Andrzej Dziura.
Spotkanie to stanowiło zwieńczenie kilkuletniej pracy polsko-niemieckiej grupy roboczej ds. ocen oddziaływania na środowisko, która w latach 2010-2014 pracowała nad przygotowaniem projektu nowego aktu prawa międzynarodowego obejmującego swoim zakresem oceny oddziaływania na środowisko i strategiczne oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym pomiędzy Polską a Niemcami. Kolejnym krokiem będzie podpisanie przez Ministrów Środowiska umowy bilateralnej między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec, a następnie jej ratyfikacja.
Celem podjęcia negocjacji projektu umowy jest wypracowanie oraz ujednolicenie ram współpracy w zakresie ocen transgranicznych, zarówno dla planowanych przedsięwzięć jak i dla projektów dokumentów strategicznych, pomiędzy Polską a Niemcami. Pozwoli to na szybkie i sprawne prowadzenie procedur transgranicznych a także wymianę informacji dotyczących ochrony środowiska po obu stronach granicy polsko-niemieckiej.
Polska i Niemcy, mając na względzie wieloletnią współpracę dwustronną w zakresie ocen transgranicznych, doświadczenie w dotychczasowej implementacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o realizacji Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym z 25 lutego 1991 r., sporządzonej w Neuhardenberg 11 kwietnia 2006 r., zauważyły konieczność kompleksowego uregulowania problematyki ocen oddziaływania na środowisko oraz strategicznych ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym w jednym instrumencie prawnym. W tym celu strony uznały, że najlepszą metodą będzie wynegocjowanie nowej umowy międzynarodowej i uchylenie umowy bilateralnej z 2006 r.
------------------------------
Źródło: GDOŚ
Fot.: © Mateusz War. / Wikimedia Commons, via Wikimedia Commons