Trwają prace nad przygotowaniem Polskiego Krajowego Planu Ochrony Wodniczki
W dniu 30 listopada 2010 r. w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska odbyły się warsztaty pn. "Zaangażowanie zainteresowanych stron w uzgodnienie Polskiego Krajowego Planu Ochrony Wodniczki" (Acrocephalus paludicola). W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, parków narodowych i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków - beneficjenta projektu LIFE+ pn. "Ochrona wodniczki w Polsce i Niemczech".
Celem warsztatów była prezentacja i omówienie pierwszej wersji Polskiego Krajowego Planu Ochrony Wodniczki przygotowanego przez OTOP. Na spotkaniu przedyskutowano zawartość planu, wynikające z niego zadania, a także rozpoczęto działania niezbędne do zatwierdzenia planu jako oficjalnego programu ochrony gatunku. Warsztaty pozwoliły na wymianę opinii i doświadczeń osób zajmujących się ochroną wodniczki zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Dzięki spotkaniu porównano zasady i skuteczność funkcjonowania ochrony gatunkowej we wspomnianych krajach.
Opracowanie i wdrożenie planu przez Polskę jest działaniem wynikającym z zapisów Międzynarodowego Planu Działania będącego integralną częścią Porozumienia o ochronie wodniczki (Acrocephalus paludicola).