Unijne przepisy dotyczące gatunków obcych
Lista gatunków inwazyjnych stwarzających zagrożenie dla Unii Europejskiej jest określona w rozporządzeniach wykonawczych Komisji (UE) nr: 2016/1141 z 13 lipca 2016 r. i 2017/1263 z 12 lipca 2017 r. i nr 2019/1262 z dnia 25 lipca 2019 r. Lista ta została przyjęta przez Komisję Europejska po otrzymaniu pozytywnej opinii Komitetu ds. inwazyjnych gatunków obcych, złożonego z przedstawicieli państw UE oraz Forum Naukowego, w którego skład wchodzą eksperci z poszczególnych państw. Dla każdego z tych gatunków opracowana została analiza ryzyka, zgodne z wymogami unijnymi.
Pełna lista inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii.
Wobec gatunków umieszczonych na liście inwazyjnych gatunków obcych uznanych za stwarzające zagrożenie dla Unii, obowiązują następujące zakazy:
- wprowadzania na terytorium Unii, w tym przemieszczania tranzytem pod nadzorem celnym;
- przetrzymywania, w tym w obiekcie izolowanym;
- hodowania, w tym w obiekcie izolowanym;
- przywożenia do Unii, wywożenia z Unii lub przemieszczania w granicach Unii z wyjątkiem transportu gatunków do obiektów w związku z ich eliminacją;
- wprowadzania do obrotu;
- wykorzystywania lub wymieniania;
- zezwalania na ich rozmnażanie, hodowlę lub uprawę, w tym w obiekcie izolowanym;
- uwalniania do środowiska.
Zezwolenie na wymienione czynności mogą otrzymać jednostki prowadzące badania naukowe lub ochronę ex situ w tym zakresie. Dotyczy to także produkcji do celów naukowych, a następnie medycznych, w przypadku gdy stosowanie produktów pochodzących od tych gatunków jest nieuniknione ze względu na postępy w dziedzinie zdrowia ludzkiego. W wyjątkowych sytuacjach, ze względu na nadrzędny interes publiczny, w tym względy społeczne lub gospodarcze, państwa członkowskie mogą wydawać jednostkom zezwolenia na prowadzenie innych działań pod warunkiem uzyskania upoważnienia Komisji.
Obecnie trwają prace legislacyjne nad wdrożeniem tych regulacji do prawa krajowego, wraz ze wskazaniem organów właściwych do występowania o ww. upoważnienia Komisji i wydawania zezwoleń.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przeprowadziła konsultacje publiczne dotyczące kolejnego poszerzenia listy inwazyjnych gatunków obcych stwarzających zagrożenie dla Unii. Głosowanie państw UE nad poszerzeniem listy odbędzie się w drugiej połowie 2021 r.
Zestawienie zgłoszonych uwag wraz ze sposobem ich uwzględnienia
Dziękujemy za przekazane informacje wynikające z art. 4 ust. 6 rozporządzenia UE nr 1143/2014 m.in. na temat użytkowania gatunków, ich wartości handlowej oraz rozprzestrzenienia na terenie kraju, zostały one uwzględnione w informacjach przedstawionych przez Polskę na forum Komitetu ds. inwazyjnych gatunków obcych.