Upamiętnienie powstańców listopadowych
Szczątki powstańców przewieziono z kaplicy w Supraślu, gdzie się dotychczas znajdowały, do Kopnej Góry. Tam, w oddzielnych trumnach, złożono je w żołnierskich kwaterach. Uroczystość pochówku poprzedziła msza oraz apel poległych. Cmentarz poświęcił metropolita białostocki abp. Edward Ozorowski. Nowoutworzona żołnierska nekropolia jest pierwszym w Polsce cmentarzem wojennym powstańców listopadowych.
Patriotyczna uroczystość zgromadziła kilkaset osób - mieszkańców, żołnierzy, duchownych, leśników, samorządowców, grup rekonstrukcyjnych, harcerzy. Wśród uczestników uroczystości był ambasador RP w Wilnie Jarosław Czubiński, Wojewoda Podlaski Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Mirosław Baszko, a także Lech Magrel Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku.
Historia odkrycia pochówku powstańców ma swój początek w notatce odnalezionej kilka lat temu w archiwum parafii rzymskokatolickiej w Szudziałowie. Sporządził ją duchowny po wydarzeniach, które miały miejsce w 1831 r. pod wsią Sokołda, koło Supraśla. Z notatki wynikało, że w miejscu tym doszło do ataku wojsk rosyjskich na oddziały powstańcze, a 56 polskich żołnierzy zostało pochowanych w jednej mogile. W notatce był też przybliżony opis miejsca.
Odkrycie możliwe było dzięki zaangażowaniu lokalnych miłośników historii ze stowarzyszenia Collegium Suprasliense w Supraślu. Według członków tego stowarzyszenia, informacja ta i odnalezienie szczątków zmienia dotychczasowe przeświadczenie, że Sokołda związana jest z powstaniem styczniowym z 1863 r. Położone w pobliżu arboretum w Kopnej Górze nosi nawet imię bohaterów tego powstania.
-------------------------------------
Źródło: RDOŚ w Białymstoku
Fot.: Urząd Miejski w Supraślu