Uratowany wilk wrócił do lasu
7 czerwca do Ochotniczej Straży Pożarnej (OSP) w Serpelicach wpłynęła informacja od grzybiarzy o znalezieniu psa uwięzionego we wnykach w lesie na terenie obrębu Serpelice w gminie Sarnaki. Strażacy po przybyciu na miejsce stwierdzili, że we wnyku został uwięziony nie pies, lecz wilk, a jego tylna łapa jest okaleczona. Informacja ta została przekazana do Nadleśnictwa Sarnaki oraz do Wydziału Spraw Terenowych w Siedlcach Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie.
Na miejscu od razu podjęto działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa i spokoju wilka do czasu przyjazdu ekipy ratunkowej. Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Sarnaki Jacek Pawlikowski oraz przedstawiciel RDOŚ w Warszawie przekazali wskazówki strażakom, z prośbą o dopilnowanie, aby nikt nie zbliżał się do wilka i nie powodował jego dodatkowego stresu. Akcją ze strony Ochotniczej Straży Pożarnej w Serpelicach dowodził Michał Kroszka – Zastępca Naczelnika OSP Serpelice.
Po przyjeździe na miejsce specjalistów – m.in. dr Agnieszki Czujkowskiej, kierownik Ptasiego Azylu, Ośrodka Rehabilitacji Ptaków Chronionych działającego przy warszawskim ogrodzie zoologicznym oraz dr hab. Sabiny Pierużek – Nowak ze Stowarzyszenia dla Natury „Wilk”, zwierzę zostało uśpione. Następnie opatrzono mu rany i podano kroplówkę oraz środki na wzmocnienie. Na szczęście okazało się, że stan zdrowia wilka jest dobry. Po zbadaniu, zważeniu, pobraniu krwi i założeniu obroży telemetrycznej przywiezionej przez przedstawicieli Stowarzyszenia „Wilk”, zwierzę, zostało wybudzone i wypuszczone na wolność. Obroża umożliwi jego dalszy monitoring.
Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w akcję ratunkową oraz osobom, które poinformowały o uwięzionym wilku OSP w Serpelicach. Cieszymy się, że wspólne, sprawne działania zakończyły się sukcesem i wilk, przedstawiciel tak ważnego gatunku dla zachowania równowagi w ekosystemie, wrócił do swojego naturalnego środowiska.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska przypomina, że zgodnie z ustawą Prawo łowieckie zabrania się:
· gromadzenia, posiadania, wytwarzania, przechowywania lub wprowadzania do obrotu narzędzi i urządzeń przeznaczonych do kłusownictwa;
· wchodzenia w posiadanie zwierzyny za pomocą broni i amunicji innej niż myśliwska, środków i materiałów wybuchowych, trucizn, karmy o właściwościach odurzających, sztucznego światła, lepów, wnyków, żelaz, dołów, samostrzałów lub rozkopywania nor i innych niedozwolonych środków.
Prawo mówi:
Kto wchodzi w posiadanie zwierzyny za pomocą broni i amunicji innej niż myśliwska, środków i materiałów wybuchowych, trucizn, karmy o właściwościach odurzających, sztucznego światła, lepów, wnyków, żelaz, dołów, samostrzałów lub rozkopywania nor i innych niedozwolonych środków,6) nie będąc uprawnionym do polowania wchodzi w posiadanie zwierzyny- podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.
Więcej zdjęć z akcji ratowania wilka na stronie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie: http://warszawa.rdos.gov.pl/uratowany-wilk-wrocil-do-lasu-2
Fot.: RDOŚ w Warszawie