Warsztaty GDOŚ w sprawie wdrażania Konwencji Ramsarskiej
Od 12 do 14 września br. odbywają się warsztaty Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska poświęcone opracowaniu raportu z wdrażania Konwencji Ramsarskiej za lata 2015-2017. Spotkanie ma miejsce w miejscowości Woźnawieś w województwie podlaskim, na obszarze Ramsar - Biebrzański Park Narodowy. Jest organizowane we współpracy z dyrekcją Biebrzańskiego Parku Narodowego.
Raport z wdrażania Konwencji Ramsarskiej służy monitoringowi postępów związanych z realizacją Konwencji oraz zawiera informacje na temat krajowych doświadczeń dotyczących jej wdrażania. Informacje zawarte w raporcie będą przedstawiane na Konferencji Stron Konwencji (COP) w Dubaju w 2018 r.
W warsztatach biorą udział instytucje, które nadzorują funkcjonowanie polskich obszarów Ramsar oraz inne podmioty zajmujące się wdrażaniem Konwencji. W trakcie spotkania uczestnicy warsztatów będą mieli również możliwość omówić potrzeby i priorytetowe działania dotyczące Konwencji, nawiązywania współpracy międzynarodowej oraz prowadzenia edukacji społeczeństwa w zakresie znaczenia ochrony obszarów wodno-błotnych.
Konwencja Ramsarska o obszarach wodno-błotnych mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego, podpisana w Ramsarze 2 lutego 1971 r. Dotychczas ratyfikowało ją 168 państw, które wyznaczyły 2186 obszarów wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu. Wśród nich jest 13 polskich obszarów. Polska jest Stroną Konwencji od 22 marca 1978 r.
Celem Konwencji Ramsarskiej jest ochrona i zrównoważone użytkowanie wszystkich mokradeł poprzez działania na szczeblu krajowym i lokalnym oraz współpracę międzynarodową. Działania te stanowią wkład w osiągnięcie zrównoważonego rozwoju na całym świecie.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska prowadzi Krajowy Sekretariat Konwencji Ramsarskiej.