Wiosna ach to TY!
Jest taki moment w roku kiedy uśpiona zimową aurą przyroda budzi się do życia, kiedy świat staje się kolorowy i bogaty w rośliny i zwierzęta. To właśnie wiosna jako jedna z czterech pór roku jest długo i z niecierpliwością wyczekiwana po długim zimowym okresie.
Pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypada w momencie równonocy wiosennej, który najczęściej wypada w dniu 21 marca lub dnia poprzedniego lub następnego. Przyczyną zjawiska jest ruch punktu Barana związany z precesją ziemskiej osi rotacji. W 2015 r. pierwszy dzień wiosny przypada na 20 marca i tak już pozostanie aż do 2043 r. Podczas astronomicznej wiosny dzienna pora dnia jest dłuższa od pory nocnej, a ponadto z każdą kolejną dobą dzień jest dłuższy a noc krótsza, aż do przesilenia letniego.
Świat roślin i zwierząt budzi się do życia. Rozpoczyna się wegetacja, czego prawdziwie wczesnowiosennym wyrazem są kwitnące krokusy i przebiśniegi. Na drzewach pojawiają się pąki. Śpiewające ptaki - kosy, szpaki, kowaliki, wróble, mazurki, trznadle, sikorki i wiele innych - zajmują swoje terytoria i zaczynają szykować się do godów i sezonu lęgowego. W lasach i na polach słychać już nawoływania żurawi. Lada dzień powrócą czajki i skowronki oraz jaskółki i jerzyki. Do swojej ojczyzny zawitają także zmęczone daleką podróżą bociany - polskie symbole wiosny. Z zimowego snu obudzą się nietoperze, żaby oraz ropuchy. Z ukrycia wyjdą krety, jeże i zające. Rozkwitnie życie - w ciągu coraz cieplejszych i dłuższych dni będzie można podziwiać tętniącą życiem naturę.
Pory roku, a w szczególności wiosna była i jest obiektem fascynacji dla polskich i zagranicznych malarzy i innych artystów. Piękno polskiej przyrody budzącej się do życia, pełnej nadziei i kolorów uwiecznił Józef Chełmoński zafascynowany polskim pejzażem np.: w obrazie Łąka z kaczeńcami oraz Bociany ukazujący klucz bocianów przylatujących wiosną do pozostawionych na czas zimy gniazd. Prezentacji motywu wiosny w malarstwie można długo wymieniać: Witold Pruszkowski Wiosna, Stefan Żukowski Wiosenny pejzaż i wielu innych malarzy.
Wiosna była również motywem chętnie wykorzystywanym w muzyce, którą można usłyszeć a wręcz poczuć w pieśni skomponowanej przez Fryderyka Chopina Wiosna op. 74 nr 2. O wiośnie pięknie śpiewał również Marek Grechuta w piosence Wiosna - ach to ty. Oczywiście literatura polska jest również obfita w wiersze urzeczonych pejzażem polskiej, wiosennej przyrody poetów np. Julian Tuwim Wiosna, Leopold Staff Wiosna.
W tym roku pierwszy dzień wiosny jest szczególny gdyż będzie można obserwować nietypowe astronomiczne zjawisko jakim jest zaćmienie Słońca. Tarcza naszej dziennej gwiazdy zostanie przysłonięta w około 70% przez Księżyc. Widowisko rozpocznie się przed południem.