Wiosna białymi przebiśniegami zakwitła
Choć zima tego roku nie dokuczała zbytnio, z niecierpliwością wypatrywaliśmy oznak wiosny. W rezerwacie Śnieżyczki (gmina Repki, powiat sokołowski) w pełni kwitnienia znajduje się obecnie śnieżyczka przebiśnieg Galanthus nivalis, zachwycając widokiem biało kwitnących łanów. Jest to jedna z roślin, które zakwitają na przedwiośniu - częstokroć przebijając się przez śnieg, a jej kwiaty są odporne na mróz.
Śnieżyczka przebiśnieg to gatunek będący pod ścisłą ochroną. Jest to niewielka roślina cebulowa występująca głównie w Karpatach. W Polsce osiąga północną granicę zasięgu. Jej występowanie na Mazowszu jest ciekawostką florystyczną, tym bardziej, że gatunek znajduje się w ekspansji a wielkość stanowiska systematycznie powiększa się. Rośnie w runie wielogatunkowego lasu liściastego-grądu i łęgu. Uwaga - ze względu na zawartość toksycznych alkaloidów jest trująca - powoduje dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Co ciekawe jedna z substancji uzyskiwanych ze śnieżyczki znajduje zastosowanie w leczeniu choroby Alzhaimera.
Rezerwat Śnieżyczki został utworzony w 1980 r. na powierzchni 25,27 ha w celu zachowania bogatego i jednego z niewielu w Polsce nizinnej stanowiska śnieżyczki przebiśnieg. Obszar ten porastają zróżnicowane wiekowo drzewa - najstarsze mają około 130 lat - głównie graby, dęby i olsze. Inne chronione rośliny, które można obserwować w rezerwacie to: wawrzynek wilczełyko, podkolan biały, lilia złotogłów, naparstnica zwyczajna, kopytnik pospolity, pierwiosnek wyniosły.
--------------------------------
Żródło i fot.: RDOŚ w Warszawie