Doświadczenia Grupy ds. Ochrony Powietrza i Energetyki
Austriackie rozwiązania z zakresu ochrony powietrza, energetyki przyjaznej środowisku oraz ekologicznego transportu były tematem wizyty studyjnej Grupy Roboczej ds. Ochrony Powietrza i Energetyki funkcjonującej w ramach sieci „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju". W dniach 4–9 maja 2015 r. członkowie Grupy odwiedzili Wiedeń i Graz.
Głównym celem wizyty była wymiana doświadczeń na temat stosowanych w Austrii pomiarów, regulacji oraz technik kontroli w zakresie kompleksowej ochrony powietrza. Uczestnicy Grupy Roboczej ds. Ochrony Powietrza i Energetyki mieli możliwość poznać innowacyjne rozwiązaniami w obszarach:
- ograniczenia emisji odorów do powietrza,na przykładzie spalarni odpadów Pfaffenau oraz biogazowni „Biogas Wien”,
- ograniczenia emisji zanieczyszczeń poprzez wspieranie zrównoważonego transportu, inteligentny system transportowy w Aglomeracji Wiedeńskiej - ITS Vienna Region; planowanie energetyczne w Wiedniu; promocja ruchu rowerowego i pieszego,
- wdrażanie kompleksowych systemów zarządzania stanem powietrza, projekt KAPA GS.
Wybór miejsc nie był przypadkowy. Władze miast Wiednia i Grazu jeszcze kilkanaście lat temu borykały się z poważnymi trudnościami w obszarze ochrony powietrza – głównie z powodu niekorzystnego ukształtowania terenu i problemów z niską emisją. Jednak dzięki kompleksowym i nowoczesnym rozwiązaniom – austriackim miastom udało się w dość krótkim czasie sprostać wymaganiom dyrektywy 2008/50/WE.
Dobra praktyka: KAPA GS
Jedną z zaprezentowanych przez stronę austriacką dobrych praktyk jest projekt KAPA GS (niem. Klagenfurt's Anti-PM 10 Action), który pomaga władzom lokalnym miast Graz, Klagenfurt i Bolzano (Włochy) w redukcji stężeń PM 10 oraz PM 2,5. Program składa się z szeregu narzędzi i działań, które pozwalają podejść do kwestii ochrony powietrza w sposób kompleksowy. Po pierwsze, władze lokalne monitorują jakość powietrza i podejmują decyzje w oparciu o scenariusze, które pomagają oszacować stosunek kosztów do korzyści z podejmowanych działań na rzecz poprawy jakości powietrza. Po drugie, w proces ochrony powietrza włączani są też mieszkańcy miast.
Projekt zakłada szereg działań informujących opinię publiczną na temat aktualnych stężeń pyłów w powietrzu - interaktywne tablice pomiarowe, kampanie informacyjne oraz zachęcających do ograniczania emisji zanieczyszczeń do powietrza - promocja zrównoważonego transportu, edukacja w szkołach i na uczelniach. Istotnym elementem jest też zwalczanie niskiej emisji (dofinansowania do zmiany systemu ogrzewania) oraz ograniczenie emisji z usług publicznych takich jak transport publiczny (modernizacja floty autobusowej) czy usługi porządkowe (optymalizacja systemu czyszczenia ulic).
Wizyta studyjna zorganizowana została przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w ramach projektu Wsparcie działania sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi „Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju" w 2015 r. ze środków Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013.