Wręczenie certyfikatów dla nowych polskich obszarów Ramsar
Podczas warszawskich obchodów Światowego Dnia Mokradeł przedstawiciel międzynarodowego Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej wręczył Krajowemu Sekretariatowi Konwencji (znajdującemu się w GDOŚ) oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu certyfikaty dla nowo ustanowionych obszarów Ramsar w Polsce: Ujścia Wisły, Stawów Przemkowskich i Torfowisk Doliny Izery.
W sobotę 3 lutego br. w gmachu Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się sesja referatowo-dyskusyjna, organizowana już po raz szesnasty z okazji Światowego Dnia Mokradeł. Jak co roku dokonano przeglądu wydarzeń w dziedzinie ochrony mokradeł w mijającym roku oraz poruszono tegoroczny temat Światowego Dnia Mokradeł: Mokradła dla zrównoważonej przyszłości miast. W tym roku gościem specjalnym spotkania była Pani Katarzyna Nikraszewicz, asystent doradczy ds. Europy w międzynarodowym Sekretariacie Konwencji Ramsarskiej w Gland. Podczas sesji wygłosiła prezentację na temat mądrego użytkowania mokradeł jak naczelnej zasady działania Konwencji Ramsarskiej. Ze strony GDOŚ zaprezentowano działania Krajowego sekretariatu Konwencji Ramsarskiej w minionym roku.
10 stycznia br. ustanowienie trzech nowych obszarów Ramsar: Ujścia Wisły, Stawów Przemkowskich i Torfowisk Doliny Izery zostało opublikowane na stronach Sekretariatu Konwencji Ramsarskiej. Podczas uroczystości z okazji Dnia Mokradeł w Warszawie przekazano gratulacje dla instytucji i osób zaangażowanych w pracę nad ustanawianiem obszarów oraz wręczono certyfikaty desygnacyjne przedstawicielowi Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, która zarządza dwoma z trzech nowo ustanowionych obszarów: Stawami Przemkowskimi oraz Torfowiskami Doliny Izery. Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu reprezentowała Pani Irena Litwicka – starszy specjalista w Wydziale Ochrony Przyrody i Obszarów Natura 2000.
Dotychczas Konwencję Ramsarską podpisało 169 państw, które wyznaczyły już 2293 obszary wodno-błotne o międzynarodowym znaczeniu, jednak ta liczba stale rośnie. Polska, która jest Stroną Konwencji od 22 marca 1978 r., wyznaczyła na swoim terytorium 16 obszarów, wśród których jest sześć parków narodowych (Biebrzański, Narwiański, Poleski, Słowiński, „Ujście Warty”, Wigierski), pięć jezior (Druzno, Karaś, Łuknajno, Siedmiu Wysp, Świdwie), ujściowy odcinek Wisły wraz z otaczającymi go mokradłami, torfowiska położone w Karkonoszach i Górach Izerskich, a także kompleksy stawów rybnych w okolicach Milicza i Przemkowa.
Fot.: istockphoto.com/evenfh