Pierwsze wyniki monitoringu wilka Kampinosa
Do Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” spłynęły pierwsze dane z monitoringu lokalizacji i trasy wędrówek wilka Kampinosa, który 7 czerwca 2017 r., po trwającej kilka tygodni rehabilitacji, został uwolniony w Kampinoskim Parku Narodowym.
Wilk jest monitorowany za pomocą obroży telemetrycznej z systemem GPS GSM, założonej w ośrodku Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Napromku, w nadleśnictwie Olsztynek przez zespół naukowców Stowarzyszenia.
Ranny Kampinos trafił do ośrodka rehabilitacji pod koniec kwietnia br. Miesiąc wcześniej zauważono go przy drodze nr 580 w pobliżu Warszawy. Najprawdopodobniej ucierpiał w wypadku samochodowym.
System GPS automatycznie lokalizuje pozycje wilka, a zebrane dane są przesyłane do odbiornika poprzez system telefonii GSM. Ze względu na słabe pokrycie Kampinoskiego Parku Narodowego sygnałem sieci GSM, transmisja danych jest utrudniona. Dlatego pierwsze informacje z obroży spłynęły dopiero 29 i 30 czerwca br.
Od 7 do 30 czerwca 2017 r. wilk pokonał łącznie trasy o długości 117 km. Penetrowany przez niego obszar miał powierzchnię 47 km2. Jego aktywność koncentrowała się w najbardziej zalesionej i rzadko odwiedzanej przez ludzi zachodniej części Kampinoskiego Parku Narodowego. Uzyskane dane potwierdzają, że uwolniony wilk odzyskał siły po przebytym leczeniu i rehabilitacji. Lokalizacje Kampinosa pokrywają się czasowo z miejscami wycia co najmniej dwóch wilków, które słyszane było 9 czerwca br. Wskazuje to, że dołączył do swojej grupy rodzinnej, co daje nadzieję, że wilk na trwale wróci do środowiska.