XVIII posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska
10 października 2018 r. w Neuhardenberg podpisana została Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i strategicznych ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym przez Ministra Środowiska Rzeczpospolitej Polskiej – Pana Henryka Kowalczyka oraz Wiceminister Środowiska Republiki Federalnej Niemiec - Pan Jochen Flasbarth. W wydarzeniu wzięli udział także przedstawiciele GDOŚ, Andrzej Szweda Lewandowski - Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska oraz Łukasz Młynarkiewicz - Dyrektor Departamentu Ocen Oddziaływania na Środowisko.
Współpraca ze Stroną niemiecką w zakresie ocen oddziaływania na środowisko odbywa się w oparciu o zapisy Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzonej w Espoo dnia 25 lutego 1991 r. oraz Protokołu w sprawie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko do Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, sporządzonego w Kijowie dnia 21 maja 2003 r. Zapisy Konwencji mogą być uszczegółowiane w formie umów dwustronnych, wielostronnych bądź porozumień pomiędzy Stronami w celu usprawnienia współpracy między państwami.
Dotychczas w porządku prawnym obowiązywała Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o realizacji Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym z dnia 25 lutego 1991 r., podpisana w Neuhardenberg dnia 11 kwietnia 2006 r. Jednakże w latach 2014-2018, prowadzone były prace negocjacyjne zmierzające do podpisania nowej umowy.
Nowa Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i strategicznych ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym stanowi rozszerzenie obowiązującej dotychczas umowy. Uwzględnione zostały kwestie strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, jak również doprecyzowywane zostały zapisy dotyczące postępowań o ocenie oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym dla przedsięwzięć.
Zawarcie nowej Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec w zakresie ocen oddziaływania na środowisko i strategicznych ocen oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym przyczyni się do znacznego usprawnienia prowadzenia procedur oceny oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym, nie tylko dla przedsięwzięć, ale również dokumentów strategicznych. Ponadto, pozytywnie wpłynie na wzajemną współpracę między partnerami z obu państw.