XXI finał konkursu o nagrodę im. Alfreda Lityńskiego
Wśród zaproszonych gości byli m.in. Lech Magrel, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku, Ewa Mańkiewicz-Cudny, Prezes Zarządu Głównego Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT , poseł Bożena Kamińska, przedstawiciele urzędów marszałkowskich województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, dyrektorzy parków narodowych i krajobrazowych.
Franciszek Januszkiewicz prowadzi jedyny w Polsce prywatny Ośrodek Rehabilitacji Ptactwa i Zwierzyny Chronionej, na którego prowadzenie zgodził się w 2005 r. Minister Środowiska. Ośrodek opiekuje się zwierzętami tak długo, aż same będę w stanie powrócić do środowiska naturalnego. Ośrodek prowadzony jest bez żadnego dofinansowania ze środków publicznych. Działalność finansowana jest między innymi ze środków uzyskanych z prowadzenia mini ZOO. To właśnie dzięki działalności mini ZOO Pan Franciszek przybliża dzieciom i dorosłym świat ptactwa i zwierzyny chronionej, uczy szacunku do środowiska naturalnego.
Konkurs został ustanowiony w 1984 r. przez Radę Wojewódzką NOT w Suwałkach i reaktywowany przez Suwalską Radę FSNT NOT w 1997 r. Nagrodę im. A. Lityńskiego otrzymują wyróżniający się wybitnymi osiągnięciami ludzie, którzy konsekwentnie i z poświęceniem działają na rzecz ochrony środowiska Realizacja konkursu umożliwia promowanie rozwiązań technicznych, działań organizatorskich i postaw społecznych przyczyniających się do zmniejszenia zagrożeń środowiska naturalnego bądź poprawy jego stanu.
Laureatami poprzednich edycjach konkursu byli m.in. Ewa Stajuda z Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, fotografik Wiktor Wołkow, Bogusław Kowalewski - twórca i organizator Terenowej Bazy Edukacji Ekologicznej "Perkoz" oraz Czesław Witkowski - emerytowany nauczyciel i pszczelarz zaangażowany w ochronę przyrody Sejneńszczyzny.
-------------------------------------
Żródło: RDOŚ w Białymstoku
Fot.: Suwalska Rada Ferderacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT