Za nami „XIV Zimowe Spotkania Janowieckie"
25 lutego 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowcu nad Wisłą pod hasłem „Powódź na Powiślu Lubelskim 2010 - co dalej?" odbyły się XIV-te Zimowe Spotkania Janowieckie, zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Janowca nad Wisłą, przy współpracy z Wójtem Gminy Janowiec i Gminnym Ośrodkiem Kultury.
Tematyka sesji nawiązująca do tytułu ubiegłorocznych XIII-tych spotkań „Powodzie w Janowcu, wczoraj, dziś i ..." dotyczyła przyczyn katastrofalnych powodzi, które nawiedziły Powiśle Lubelskie w 2010 r., w tym gminy: Janowiec nad Wisłą i Wilków oraz skuteczności sytemu zabezpieczeń przecipowodziowych.
Wśród zaproszonych gości obecni byli: przedstawiciele władz samorządowych z gmin nadwiślańskich województwa lubelskiego i mazowieckiego, przedstawiciele Wojewody Lubelskiego, działacze towarzystw regionalnych z terenu Powiśla Lubelskiego oraz mieszkańcy gmin dotkniętych skutkami powodzi.
Referat, połączony z prezentacją, wprowadzający w tematykę spotkania „Ochrona przyrody a ochrona przeciwpowodziowa. Możliwości i granice kompromisu" przedstawił Naczelnik Wydziału Spraw Terenowych V Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie mgr inż. Adam Madejski.
Kolejne prezentacje, dotyczące działań podjętych po powodzi w 2010 r. w Zlewni Wisły Środkowej, przedstawili: mgr inż. Leszek Boguta - Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej i Dyrektor Zarządu Zlewni Wisły Lubelskiej i Bugu Granicznego z siedzibą w Lublinie oraz dr inż. Andrzej Pichla - Dyrektor ds. Inwestycji Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Lublinie.
Na zakończenie części referatowej interesujący wykład na temat zintegrowanych z ochroną przyrody systemów ochrony przeciwpowodziowej, wprowadzanych obecnie w Zachodniej Europie, wygłosił dr Jarosław Krogulec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (Lubelskie Biuro Regionalne). Sesję referatową poprowadził dr Andrzej Pawłowski w Wydziału Spraw Terenowych V Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
Po części referatowej odbyła się ożywiona dyskusja, w której udział wzięli mieszkańcy gmin nadwiślańskich i przedstawiciele zaproszonych instytucji.
Efektem XIII-tych i XIV-tych Spotkań Janowieckich będzie m.in. monograficzna publikacja prezentująca, w sposób interdyscyplinarny, problematykę ochrony przeciwpowodziowej w aspekcie ochrony przyrody.
-------------------------------------
Źródło, fot.: RDOŚ Lublin
fot.: Towarzystwo Przyjaciół Janowca nad Wisłą