Zadbaj o środowisko i bądź „chodzącym" przykładem dla innych
Podczas Dnia Bez Samochodu centra wielu miast zamykane są dla ruchu samochodowego. Każdy odpowiedzialny Europejczyk ma za zadanie wsiąść do swojego auta tylko w razie absolutnej konieczności i udowodnić wygodnym mieszczuchom, że do pracy, szkoły czy sklepu można dostać się w sposób przyjazny środowisku. W setkach miast całej Europy organizowane są happeningi, wystawy i konkursy uświadamiające wpływ transportu na klimat i zdrowie, prezentujące korzyści wynikające z rezygnacji z samochodu na krótkich dystansach. Władze miejskie odpowiadają tym samym na negatywne skutki wzrastającego ruchu samochodowego, pokazując obywatelom, że poprawa jakości ich życia i doskonalenie sprawności w rozwiązywaniu społecznie ważnych problemów to sprawa priorytetowa.
Imprezy i programy zachęcające do zostawienia auta w domu przygotowały niemal wszystkie większe polskie miasta. W tegorocznej akcji bierze udział 126 miast.
W Łodzi w Dniu bez Samochodu odbędzie się impreza plenerowa, podczas której będzie można wziąć udział w różnych konkursach, obejrzeć Teatr Ognia i pokazy Straży Miejskiej, a także posłuchać zespołu Big Fat Mama. W Gdańsku zostanie otwarty tzw. kontrapas rowerowy, którym rowerzyści będą mogli poruszać się „pod prąd" na jednokierunkowym odcinku ulicy Ogarnej. W Warszawie odbędzie się happening, którego głównymi atrakcjami będą przejazd „Parlamentarnej Grupy Rowerowej", Miasteczko Ministerstwa Środowiska oraz gry i zabawy. W dniach od 21 do 25 września warszawiacy mogą także wymieniać swoje karty miejskie na nowe, posiadające wzór promujący ideę kampanii. Po okazaniu dowodu rejestracyjnego, bedzie mozna także skorzystać z przywileju darmowego podróżowania komunikacją miejską, w tym również metrem - skrajne bramki biletowe na wszystkich stacjach będą otwarte i oznaczone specjalnymi naklejkami. Amatorzy rowerów będą mogli bezpłatnie, po okazaniu dowodu osobistego, wypożyczyć 230 przygotowanych przez władze miejskie jednośladów w trzech punktach czynnych od godz. 7.00 do godz. 18.00, na krańcach Krakowskiego Przedmieścia - przy kościele św. Anny i pod pomnikiem Kopernika - oraz na Placu Na Rozdrożu, a także w 11 innych punktach na terenie miasta (czynnych od godz. 9.00 do godz. 18.00):
1. AirBike.pl Stegny, ul. Mangalia 4 - 25 szt.
2. AirBike.pl Ursynów, al. KEN 49 - 25 szt.
3. BikeCity Warsaw, ul. Nowogrodzkiej 10/1 - 25 szt.
4. WygodnyRower.pl, ul. Stawki 19 - 15 szt.
5. Dynamo Cafe, ul. Smolna 16 (centrum) - 4 szt.
6. Ethno Cafe, ul. Kredytowa 1 (centrum) - 4 szt.
7. Cafe 6/12, ul. Żurawia 6/12 (centrum) - 2 szt.
8. Uwolnić Matkę, ul. Dąbrowiecka 8D (Saska Kępa) - 2 szt.
9. Cafe Borgia, ul. Francuska 50 (Saska Kępa) - 2 szt.
10. Cafe Le Journal, ul. Świderska 113 (Tarchomin) - 2 szt.
11. Restaurcja Dalmacja, ul. Wąwozowa 8 (Kabaty) - 4 szt.
Warszawska inicjatywa zapewnienia darmowego transportu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W 2008 roku z tej oferty skorzystało 70 kierowców (tyle dowodów tego dnia sprawdzili kontrolerzy biletów ZTM). W 2009 roku było ich już 275, a w roku ubiegłym liczba ta doszła prawie do 500. Dzięki temu, choć nie dało się wyeliminować uprzykrzających życie korków z ulic, było na nich o ok. 500 samochodów mniej. To najlepszy argument za tym, że takie działania są jak najbardziej potrzebne. Można liczyć, że w tym roku wynik będzie jeszcze lepszy.
Przyłącz się do tej akcji - zadbaj o środowisko i bądź „chodzącym" przykładem dla innych - Wybierz wygodną alternatywę! Nie warto zamykać się w samochodzie! (w myśl tegorocznego hasła kampanii).