Zagłosuj na Drzewo Roku 2017!
Od 1 czerwca br. można oddać swój głos w ogólnopolskim plebiscycie Drzewo Roku 2017. W finałowej 16. drzew rywalizujących o ten zaszczytny tytuł znalazło się 8 dębów, 2 lipy, platan, topola, kasztan jadalny, grusza, dąb spleciony z sosną oraz egzotyczna palma. Które drzewo zwycięży? Wszystko zależy od internautów. Głosować można przez cały czerwiec na www.drzeworoku.pl.
Finałowa 16. konkursu Drzewo Roku 2017:
1. Dąb Cesarz – Oborniki Śląskie (woj. dolnośląskie),
2. Dąb i Sosna – Sosnowica (woj. lubelskie),
3. Grusza – Kamionka (woj. opolskie),
4. Platan – Zarzecze (woj. podkarpackie),
5. Dąb – Gogolin (woj. opolskie)
6. Dąb – Grodzisk Wielkopolskie (woj. wielkopolskie),
7. Dąb Karczmarz – Międzyzdroje (woj. zachodniopomorskie),
8. Dąb Niepodległości – Augustów ( woj. podlaskie),
9. Dąb Partyzantów– Klepacze (woj. świętokrzyskie),
10. Dębolandia– Małdaniec (woj. warmińsko-mazurskie),
11. Drzewo Mrożek – Bożęcin (woj. małopolskie),
12. Feniks Kanaryjski – Gliwice (woj. śląskie),
13. Dąb Kazimierz Wielki – Bąkowo (woj. kujawsko-pomorskie),
14. Kasztan jadalny – Krajnik Górny (woj. zachodniopomorskie),
15. Kolorowe Drzewo - Reda (woj. pomorskie),
16. Topola Helena – Hel (woj. pomorskie).
Drzewa-finaliści zostali wyłonieni przez jury konkursu, złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew, spośród blisko 100 zgłoszeń, które napłynęły do Klubu Gaja z całej Polski. Zwycięzca plebiscytu będzie reprezentował nasz kraj w Europejskim Konkursie Drzewo Roku 2018. W tegorocznej edycji tego międzynarodowego konkursu po raz pierwszy zwyciężyło polskie drzewo – Dąb Józef z Wiśniowej w województwie podkarpackim, który zdobył ponad 17 tysięcy głosów internautów. Może któryś z obecnych finalistów również powtórzy ten sukces?
Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody w najbliższym otoczeniu i wyszukuje przykłady ciekawych związków pomiędzy tożsamością lokalnej społeczności, a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Pomaga społecznym i zawodowym przyrodnikom w ochronie oraz propagowaniu wartości kulturowej i biologicznej drzew. Inicjuje też nowe przedsięwzięcia społeczne o charakterze ekologicznym. Organizatorem konkursu jest Klub Gaja, a jego ambasadorami podróżniczka i autorka Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca i popularyzator wiedzy o języku polskim profesor Jan Miodek.
Informacje na temat każdego z drzew-finalistów można znaleźć w serwisie internetowym Klubu Gaja.