Zajęcia edukacyjne dla najmłodszych
Ponad dwustu uczniów ze szkół w Glince, Soblówce i Kamesznicy wzięło udział w zajęciach edukacyjnych w ramach projektu „Ochrona populacji dużych drapieżników: niedźwiedzia i wilka poprzez identyfikację miejsc rozrodczych, przeciwdziałanie szkodom wyrządzanym przez duże drapieżniki, przeciwdziałanie synantropizacji niedźwiedzi oraz działania edukacyjne".
Po cieszącej się dużą popularnością pierwszej edycji spotkań, w październiku br. eksperci - doktor Ewa Zyśk-Gorczyńska z Instytutu Ochrony Przyrody PAN oraz profesor Zbigniew Jakubiec z Uniwersytetu Zielonogórskiego spotkali się z kolejnymi grupami uczniów - mieszkańców gmin objętych projektem. Jak zachowują się niedźwiedzie i wilki, jak zabezpieczyć domy przed wizytą tych nieproszonych gości, a także o tym, jak zachować się podczas spotkania ze zwierzęciem, by zapewnić bezpieczeństwo sobie i jemu - ciekawe opowieści, plakaty, ulotki i ekologiczne nagrody dla najbardziej aktywnych sprawiły, że i tym razem zainteresowanie i zaangażowanie ze strony młodych słuchaczy było ogromne.
Pomimo tego, że w Beskidach wciąż jeszcze można spotkać wilki i niedźwiedzie, to gatunki te wymagają szczególnej ochrony. Działalność człowieka oraz kurczenie się terenów, gdzie zwierzęta czują się bezpiecznie, sprawiają, że są one zagrożone. Aby temu przeciwdziałać, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach realizuje projekt, którego nadrzędnym celem jest poprawa stanu ochrony populacji dużych drapieżników - wilka i niedźwiedzia - na terenie województwa śląskiego poprzez ograniczenie występowania sytuacji konfliktowych. Elektryczne pastuchy dla hodowców owiec, specjalne kontenery na śmieci uniemożliwiające zwierzętom poszukiwanie odpadków, które stanęły przy schroniskach na Przełęczy Przegibek, Hali Rycerzowej i Hali Rysiance, tablice informacyjne w lasach Nadleśnictwa Jeleśnia i Ujsoły oraz wspominane wyżej spotkania ze specjalistami - te wszystkie działania pomagają chronić wilki i niedźwiedzie w Beskidach. Działania Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach wsparł Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
W ramach projektu identyfikowane są również miejsca rozrodu tych zwierząt, aby zminimalizować potencjalne konflikty pomiędzy zadaniami wynikającymi z gospodarki leśnej a ochroną tych cennych gatunków. Innym istotnym działaniem jest przeciwdziałanie szkodom wyrządzanym przez drapieżniki, aby poprawić ich wizerunek wśród hodowców i mieszkańców tych gmin, w których zwierzęta te występują.
-------------------------------------
Źródło: RDOŚ w Katowicach