Zakończono jeden z największych projektów regeneracji infrastruktury podziemnej w Europie
Inwestycje realizowane były z ramach projektu „Bydgoski System Wodny i Kanalizacyjny II", współfinansowany przez Unię Europejską. Projekt jest jednym z największych projektów regeneracji infrastruktury podziemnej w Europie.
Projekt zakłada działania w obrębie czterech obszarów:
- zabezpieczenia ujęć wody oraz zasobów wód podziemnych i powierzchniowych,
- ochrony wody pitnej przed wtórnym zanieczyszczeniem,
- sprawnego i efektywnego działania gospodarki ściekowej,
- renowacji i budowy nowej infrastruktury wodociągowej.
W wyniku realizacji zadań uzyskano:
- poprawę niezawodności zasilania w wodę dzielnicy Fordon,
- pełne wykorzystanie istniejących zbiorników retencyjnych w Fordonie,
- obniżenie ciśnienia w miejskiej sieci wodociągowej, na jej zasilaniu, co wiąże się z mniejszymi stratami przepływu wody w sieci oraz zminimalizowaniem awaryjności sieci, a w efekcie z niższymi kosztami eksploatacyjnymi,
- zasilanie w wodę gminy Osielsko oraz dzielnic górnego i północnego tarasu miasta Bydgoszczy - Myślęcinka.
Oczyszczalnia ścieków w dzielnicy Fordon będzie obsługiwała teren zamieszkany przez 220 tys. osób. Inwestycja zapewni oczyszczanie 100 % ścieków powstających w Bydgoszczy i gminach ościennych oraz wyeliminuje wprowadzanie ścieków do wód powierzchniowych, co zgodnie z unijną dyrektywą 91/271/EE C mogłoby narazić miasto na dotkliwe kary finansowe.
Instalacja Termicznego Przekształcania Osadów to najlepsza metoda utylizacji. Metody, polegające na wywożeniu osadów na pola, w konsekwencji prowadzą do zanieczyszczeń środowiska i wód gruntowych. W efekcie takiego postępowania w gruncie gromadzą się niebezpieczne dla zdrowia bakterie E.coli czy salmonelli, ale również antybiotyki oraz hormony.
Dla całego projektu Bydgoskiego Systemu Wodnego i Kanalizacyjnego II, tym samym również dla Zadania "Rozbudowa oczyszczalni Fordon", zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, został w latach 2006-2007 opracowany raport Oddziaływania na Środowisko i uzyskano decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia. Wydanie decyzji poprzedzone zostało konsultacjami społecznymi zgodnie z obowiązującym prawem. Konsultacje przeprowadzone zostały poprzez podanie do publicznej wiadomości informacji o złożonym wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz możliwości składania uwag i wniosków, o wszczęciu postępowania, o wydaniu postanowień. W trakcie prowadzonego postępowania nie złożono uwag, skarg ani zastrzeżeń. W ten sam sposób powiadomiono społeczeństwo również o wydaniu decyzji i ich treści. Wobec braku zastrzeżeń Decyzje stały się prawomocne.
Raport oddziaływania na środowisko został przyjęty przez Komisje Europejską w dniu 18 maja 2009 r. Podkreślenia wymaga fakt, że obiekt ITPO jest wykonany wg najnowszych rozwiązań technologicznych i materiałowych, posiada system bieżącej analizy m.in. emisji gazów i pyłów do środowiska i nie stanowi zagrożenia dla Mieszkańców. Potwierdzeniem tego są wyniki przeprowadzonych analiz i badań podczas rozruchu obiektu kiedy na bieżąco analizowano oddziaływanie zaprojektowanej instalacji ITPO przede wszystkim w zakresie: gospodarki wodno-ściekowej, gospodarki odpadami, zanieczyszczeń powietrza, klimatu akustycznego, obszarów NATURA 2000.
-------------------------------------
Źródło: RDOŚ w Bydgoszczy
fot: MWiK w Bydgoszczy