Zakończyły się Dni Lasu
Dni Lasu to największe święto lasów i leśników. Obchodzone jest od 1933 r. z inicjatywy Prezydium Zarządu Głównego Związku Leśników Polskich. W różnych latach święto nazywane było Świętem Lasu bądź Dniem Lasu i co roku organizowano je w ostatnią sobotę kwietnia. Pierwsze obchody odbyły się w 1933 r. w Grudziądzu i równolegle w Zamościu, Tomaszowie, Kraśniku, Józefowie, Frampolu i Zwierzyńcu. Uroczystościom towarzyszyły przedstawienia, koncerty, pokazy produktów leśnych oraz sadzenie drzewek, w myśl idei przekazanej w 1936 r. przez Adama Loreta za pośrednictwem „Ech Leśnych": „Jeśli „Dzień Lasu" przyczyni się do tego, by ochrona lasów w Polsce wynikała nie tylko z obowiązujących ustaw, ale ze świadomej postawy społeczeństwa - to jego doniosłe zadanie wychowawcze będzie spełnione". W obchodach brały udział władze państwowe, kościelne, wojskowe oraz liczni mieszkańcy z dziećmi. Wybuch wojny na wiele lat przerwał obchody i dopiero w 1993 r. powrócono do tradycji i w Gołuchowie zorganizowano ogólnopolskie Dni Lasu.
Tegoroczne obchody Ogólnopolskich Dni Lasu odbyły się w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Sękocinie Starym. Wśród uczestników narady leśników znaleźli się m.in. senatorowie Stanisław Gorczyca i Wojciech Skurkiewicz, poseł Dariusz Bąk, byli dyrektorzy generalni Lasów Państwowych, przedstawiciele związków zawodowych, biur urządzania lasu i geodezji leśnej, przedstawiciele świata nauki, przemysłu drzewnego oraz służb ochrony przyrody. W trakcie uroczystości przedstawiono plany Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Adama Wasiaka, w których za główny cel stawiane jest ograniczenie biurokracji oraz otwarcie w strukturze zatrudnienia, umożliwiające połączenie nowego spojrzenia młodych ludzi z wieloletnim doświadczeniem pracowników. W swoim przemówieniu Wiceminister Środowiska Janusz Zaleski apelował o zmiany w spojrzeniu na leśnictwo, wykształcenie nowych zasad oraz potrzebę wprowadzenia nowej polityki i ustawy o lasach. Podczas obchodów wręczono również nagrody w konkursie "Lasy w obiektywie leśników" oraz wyróżniono zasłużonych leśników.
Od 1 do 3 czerwca 2012 r. leśnicy w całym kraju zorganizowali Dni Otwarte w Lasach Państwowych. Na terenach kilkuset nadleśnictw przygotowane były liczne zabawy edukacyjne, koncerty, plenery fotograficzne oraz zabawy na świeżym powietrzu. Uczestnicy mogli wcielać się w rolę leśników, odwiedzać muzea, ogrody dendrologiczne i pokazowe zagrody zwierząt. Leśnicy dzielili się swoją wiedzą, zachęcali do poznawania tajników przyrody, korzystania ze ścieżek i ośrodków edukacyjnych oraz odwiedzania nowych szlaków i tras w lasach całego kraju. Starali się przekonać społeczeństwo, że las to nie tylko pozyskiwanie drewna, ale przede wszystkim wartości zdrowotne, klimatyczne i estetyczne.
-------------------------------------
fot. CezaryKorkosz.pl