Zbiór winniczków w lubuskim
Zgodnie z art. 56 ust. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. z 2009 r. Nr 151, poz. 1220 ze zm.) wniosek powinien zawierać:
- imię, nazwisko i adres albo nazwę i siedzibę wnioskodawcy;
- nazwę gatunku w języku łacińskim i polskim;
- cel wykonania wnioskowanych czynności;
- opis czynności, na które może być wydane zezwolenie;
- liczbę lub ilość osobników planowanych do pozyskania;
- sposób, miejsce i czas wykonania czynności - ze szczególnym uwzględnieniem podania dokładnych adresów punktu skupu (art. 56 ust. 6 pkt 6);
- nazwę i adres podmiotu, który będzie uśmiercał zwierzęta, w przypadku wnioskodawcy wskazanie sposobu zabijania zwierząt.
Osoby organizujące punkty skupu i osoby zajmujące się zbiorem ślimaków muszą być poinformowane o obowiązujących zasadach zbioru ślimaków z zakresu przepisów o ochronie przyrody oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt (Dz. U. z 2011 r. Nr 237, poz. 1419), dotyczących średnicy muszli ślimaków oraz o przestrzeganiu praw właścicieli i użytkowników terenu.
W przypadku nieumyślnego pozyskania ślimaków winniczków, o średnicy muszli poniżej 30 mm, prowadzący punkty skupu powinni poinformować zbierających o konieczności wypuszczenia ślimaków w miejscach dogodnych do ich przetrwania i dalszego rozwoju, nie narażających zwierząt na śmierć. Pozyskiwanie ze środowiska naturalnego niewymiarowych ślimaków winniczków, przetrzymywanie ślimaków do kolejnych sezonów ich pozyskania oraz przekroczenie limitu pozyskania stanowi wykroczenie z art. 131 pkt 14 ustawy o ochronie przyrody.
Mając na uwadze ochronę ślimaka winniczka występującego w środowisku naturalnym oraz zapobieżenie jego nadmiernej eksploatacji w oparciu o przeprowadzoną ocenę liczebności i rozmieszczenia populacji tego gatunku w województwie lubuskim, z pozyskania wyłączono następujące powiaty i gminy:
- powiat sulęciński - gmina Słońsk;
- powiat świebodziński - gmina Zbąszynek;
- powiat żagański - gmina Brzeźnica;
- powiat żarski - gmina Łęknica i Jasień.
Powyższe działania są zgodne z art. 56 ust. 5 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, który stanowi, że zezwolenia na pozyskiwanie zwierząt objętych ochroną gatunkową mogą być wydane, jeżeli nie spowodują zagrożenia dla dziko występujących populacji chronionych gatunków zwierząt.
Informacji dotyczących pozyskania ślimaka winniczka udziela pracownik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wielkopolskim Pani Kinga Adamska-Gerber, tel.: (95) 71-15-230.
-------------------------------------
Źródło: RDOŚ w Gorzowie Wlkp.
Fot. Pinky sl, Wikimedia Commons