Zielona administracja za sprawą EMAS
Administracja w służbie obywatelom i interesom kraju powinna w szczególny sposób zwracać uwagę na ochronę środowiska. Jego jakość przekłada się na komfort życia, a dostępność zasobów naturalnych na rozwój gospodarczy. Ochrona środowiska stanowi jeden z filarów bezpieczeństwa społeczno-gospodarczego. Zapewnia możliwość zaspokajania podstawowych potrzeb społecznych zarówno obecnego, jak i przyszłych pokoleń.
Budowanie nowoczesnej i zielonej administracji wymaga dobrego przygotowania i korzystania ze sprawdzonych rozwiązań. W innym wypadku administracja może narazić się na zarzut „malowania trawy na zielono". Najskuteczniejszym narzędziem kształtowania wiarygodnego wizerunku oraz zarządzania urzędem w sposób przyjazny dla środowiska i jego własnego budżetu jest system ekozarządzania i audytu (EMAS).
EMAS to szansa na zazielenienie wizerunku urzędu poparte wiarygodnymi efektami na rzecz ochrony środowiska. EMAS daje wytyczne, dzięki którym urzędy mogą tworzyć procedury zarządzania, zapewniające minimalizację negatywnego wpływu na środowisko. EMAS doskonale porządkuje obowiązki w obszarze ochrony środowiska, pomaga optymalizować koszty i zarządzać ryzykami.
- wymiernych oszczędności energii i zasobów,
- wsparcia oraz integracji działań z zakresu kontroli zarządczej i budżetu zadaniowego,
- wzmocnienia wizerunku nowoczesnej i proekologicznej administracji,
- wzrostu świadomości ekologicznej pracowników.
Jak przebiega wdrażanie EMAS w organizacji?
System ekozarządzania i audytu (EMAS) wdrażany w organizacjach staje się częścią ich ogólnego systemu zarządzania. Służy do efektywnego zarządzania dostępnymi zasobami i energią jak również do realizacji ustanowionej polityki środowiskowej oraz celów w zakresie ochrony środowiska.
Każda organizacja indywidualnie analizuje swój wpływ na środowisko oraz określa znaczące aspekty środowiskowe, którymi będzie zarządzać, w celu poprawy swoich wyników w zakresie ochrony środowiska.
Dzięki EMAS organizacje posiadają sprawdzone instrumenty zapewniające realizacje swoich głównych zadań przy poszanowaniu najwyższych standardów ochrony środowiska. Po spełnieniu wymagań „zielony wizerunek" jest potwierdzany wiarygodnym certyfikatem, przyznawanym przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Obecnie posiada go już 45 organizacji, w tym tylko 3 instytucje publiczne. Jest szansa, że kolejne 16 dołączy do tego prestiżowego grona zarejestrowanych w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS).