Zielona administracja za sprawą EMAS
24 maja 2016 r. w siedzibie Ministerstwa Środowiska odbyła się II Konferencja Zielona administracja za sprawą EMAS zorganizowana przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Celem konferencji było propagowanie idei zielonego zarządzania urzędami, w zgodzie z wymaganiami systemu ekozarządzania i audytu (EMAS). W wydarzeniu uczestniczyło ponad 110 osób reprezentujących 70 urzędów.
Osoby uczestniczące w wydarzeniu otrzymały praktyczne informację na temat korzyści oraz dobrych praktyk związanych z wdrożeniem EMAS w urzędach. Swoimi doświadczeniami w tej materii podzielili się przedstawiciele Ministerstwa Środowiska, Regionalnych Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu i Warszawie oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Konferencja była również okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń oraz dyskusji na temat wyzwań jakie stoją przed administracją w kontekście zrównoważonego rozwoju.
Konferencję otworzyli Wiceminister Środowiska Paweł Sałek oraz Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska Krzysztof Lissowski. W swoich wystąpieniach zgodnie podkreślili, że wysiłek związany z wdrażaniem EMAS należy traktować jako inwestycję w rozwój, a EMAS jest najbardziej wiarygodnym ze standardów zarządzania środowiskowego. Następnie odbyła się uroczystość wręczenia certyfikatów EMAS osiemnastu jednostkom sektora finansów publicznych, które uzyskały wpis do rejestru EMAS w ostatnich miesiącach.
Po części oficjalnej rozpoczęła się sesja referatowa. Jolanta Ratajczak, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu omówiła korzyści dla urzędu związane z rejestracją w EMAS. Następnie Agata Antonowicz oraz Natalia Marczykiewicz, reprezentujące Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Warszawie przedstawiły krok po kroku schemat wdrażania EMAS w organizacji.
Doświadczeniami z ekozarządzania w jednostkach sektora finansów publicznych podzieliła się z uczestnikami wydarzenia dr inż. Agnieszka Tomaszewska z Ministerstwa Środowiska oraz Agnieszka Wojtach z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
W dalszej części konferencji Marta Kuzawińska, Naczelnik Wydziału Projektów i Szkoleń w Departamencie Służby Cywilnej KPRM wspólnie z przedstawicielką firmy PwC Zuzanną Bartczak podsumowali doświadczenia z projektu „Procesy, cele, kompetencje – zintegrowane zarządzanie w urzędzie”, w ramach którego regionalne dyrekcje ochrony środowiska wdrożyły EMAS.
W kolejnym wystąpieniu dr hab. inż. Alina Matuszak-Flejszman, prof. nadzw. z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, która jako zewnętrzny ekspert wspierała wdrażanie EMAS we wszystkich regionalnych dyrekcjach ochrony środowiska, przybliżyła uczestnikom znaczenie pośrednich aspektów środowiskowych w administracji publicznej. Jako dobry przykład zarządzania aspektami środowiskowymi podała podejście zastosowane w regionalnych dyrekcjach, uznające za znaczące aspekty wydawanie decyzji administracyjnych, z którymi to związany jest największy wpływ urzędów na środowisko.
Na zakończenie konferencji Maciej Krzyczkowski z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska opowiedział o wyzwaniach dla administracji w związku z unijnym pakietem gospodarki o obiegu zamkniętym oraz zaprezentował w jaki sposób EMAS może pomóc im sprostać.
Budowanie nowoczesnej i zielonej administracji wymaga korzystania ze sprawdzonych rozwiązań. Do takich należy system ekozarządzania i audytu (EMAS), który od 20 lat udowadnia swoją przydatność zapewniając korzyści środowisku a organizacjom oszczędności.
Idea zielonej administracji będzie miała również duże znaczenie w kontekście nowych celów Komisji Europejskiej w ramach pakietu gospodarki o obiegu zamkniętym.
Szczegółowy program konferencji w serwisie emas.gdos.gov.pl.