Ziemia jest tylko jedna
22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. w celu promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowania wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.
W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. i są okazją do organizacji imprez plenerowych propagujących prośrodowiskowe zachowania. Tradycją jest finałowy festyn organizowany na Polu Mokotowskim w Warszawie, który w tym roku odbędzie się w niedzielę 4 czerwca.
Zwykle temat i program Dnia Ziemi związany jest z ważnym dla środowiska i przyrody zagadnieniem. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem "W kierunku natury" i są związane z ochroną różnorodności biologicznej. Jest to temat ważny, zwłaszcza w kontekście efektu cieplarnianego, wzrostu zanieczyszczeń wód i powietrza.
Jest wiele definicji bioróżnorodności, a jedną z ostatnio sformułowanych jest definicja zamieszczona w Milenijnym Przeglądzie Ekosystemów: "Bioróżnorodność jest zmiennością żywych organizmów wszystkich środowisk występujących na Ziemi, włączając w to siedliska lądowe, morskie, inne ekosystemy wodne oraz ekologiczne kompleksy złożone z tych siedlisk; obejmuje ona zróżnicowanie wewnątrzgatunkowe, między gatunkami i zróżnicowanie ekosystemów. Bioróżnorodność tworzy podstawę szerokiego wachlarza świadczeń ekosystemów, który w istotny sposób kształtuje dobrobyt człowieka."
Więcej informacji o obchodach Dnia Ziemi znajduje się na stronie dzienziemi.org.pl.
Fot.: iStockphoto.com/paulaphoto