Ziemia jest tylko jedna
22 kwietnia przypada Światowy Dzień Ziemi, który powstał z inicjatywy ONZ. Jest to największe ekologiczne święto, obchodzone od 1970 r. w celu promowania proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowania wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.
W Polsce obchody Dnia Ziemi zostały zapoczątkowane w 1990 r. i zawsze były okazją do organizacji imprez plenerowych promujących prośrodowiskowe zachowania. Z okazji tegorocznego Dnia Ziemi Urząd Statystyczny w Warszawie opublikował informację statystyczną.
Zwykle temat i program Dnia Ziemi związany jest z ważnym dla środowiska i przyrody zagadnieniem. Hasło tegorocznych obchodów to "Świat bez plastikowych zanieczyszczeń" (ang. "End Plastic Pollution"). Jego celem jest mobilizacja ludzi na całym świecie do walki z odpadami z tworzyw sztucznych. Hasło ma zwrócić też uwagę na konieczność wyeliminowania jednorazowych produktów z plastiku oraz doprowadzenie do stworzenia globalnych regulacji dotyczących przetwarzania tworzyw sztucznych.
W świętowaniu Dnia Ziemi ważne jest też edukowanie ludzi na temat zagrożeń związanych z użytkowaniem i utylizacją plastiku, chodzi m.in. o zanieczyszczenie takimi odpadami oceanów i dzikiej przyrody. Tworzywa sztuczne często zawierają toksyczne dodatki, takie jak ftalany lub metale ciężkie, które przedostają się do środowiska i łańcuchów pokarmowych. Toksyczność jest również jednym z powodów, dla których trudny jest recykling plastiku.
Fot.: iStockphoto.com/paulaphoto