Zimowa Ekspedycja Wisła na finiszu
Ostatnie metry ekspedycji
Początkowo trasa ekspedycji miała mieć długość 959 km a podróżnik miał dopłynąć do gdańskiej starówki. Jednakże Motława jest zamarznięta, dlatego ekspedycja zakończyła się w Sobieszewie. Na finiszu wyprawy. 20 marca przed ujściem Wisły do Bałtyku na Marka Kamińskiego czekała spora grupa osób, m.in. reprezentacja Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku na czele z Panią Hanną Dzikowską - Dyrektor RDOŚ.
Marzenie stało się rzeczywistością
Marek Kamiński zapytany, jaki cel chciałby osiągnąć przez tą wyprawę, odpowiedział: Cel już został osiągnięty, ponieważ celem było zainteresowanie Polaków Wisłą. Obecność tak wielu osób nad Wisłą podczas mojego spływu jest na to niepodważalnym dowodem. Książki, film to drugorzędne sprawy, najważniejsi są ludzie i Wisła. Nic nie zastąpi żywego świadectwa. Wszystkie osoby, które wychodziły i wypływały mi naprzeciw zrobiły to spontanicznie. Jestem szczęśliwy, że chcieli mi towarzyszyć.
Fundacja i Instytut Marka Kamińskiego będą kontynuowały ideę promocji Wisły w ramach szerokiego projektu społeczno-edukacyjnego „Szlak Wisły". Ma on na celu doprowadzić do ujednolicenia działań na rzecz Wisły, a przede wszystkim informować, edukować i animować działania związane z Wisłą, aktywnym spędzaniem czasu związanym z wodą i poszanowaniem walorów środowiskowych polskich rzek.
Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska objęła patronatem Zimową Ekspedycję licząc, że dzięki temu włączy się do współpracy, której efektem będzie wypracowanie koncepcji zw. m.in. z opracowaniem szlaków w obrębie obszarów chronionych w tym przede wszystkim obszarów Natura 2000 oraz będzie współuczestniczyć w innych działaniach związanych z ochroną przyrody i edukacją środowiskową prowadzonych przez Fundację i Instytut Marka Kamińskiego.