Dzień Krajobrazu 2019
Mając na uwadze art. 6A Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, obligujący Strony Konwencji do podejmowania działań na rzecz podnoszenia świadomości społeczeństwa w zakresie wartości krajobrazów, ich roli i wprowadzanych w nich zmian, w 2016 r. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) ogłosiła 20 października Dniem Krajobrazu. Data ta jest nieprzypadkowa - to dzień podpisania Europejskiej Konwencji Krajobrazowej.
Pomysł obchodów spotkał się z pozytywnym odzewem stron konwencji i w odpowiedzi na inicjatywę Generalnej Dyrekcji w 2017 r. Rada Europy ogłosiła 20 października Międzynarodowym Dniem Krajobrazu.
Działając zgodnie z myślą art. 2 Europejskiej Konwencji Krajobrazowej, który stanowi – „konwencje stosuje się do całego terytorium Stron i.. […] obejmuje ona obszary lądowe oraz wody śródlądowe i morskie” oraz zważywszy na rosnące znaczenie wody dla kształtowania i funkcjonowania krajobrazów, trzeci Międzynarodowy Dzień Krajobrazu będzie promował wartość wody w krajobrazie.
Biorąc pod uwagę, iż woda jest integralnym i immanentnym składnikiem wielu krajobrazów, a znaczenie wody w krajobrazie nigdy wcześniej nie było tak istotne, jak w obliczu coraz bardziej uszczuplających się zasobów wody, w ramach tegorocznych obchodów Dnia Krajobrazu będą podejmowane działania informacyjno-edukacyjne mające na celu zwiększenie wiedzy społeczeństwa odnośnie roli wody w kształtowaniu i funkcjonowaniu krajobrazów. W ramach obchodów Dnia Krajobrazu, wzorem ubiegłego roku będzie kontynuowane rozpowszechnienie idei organizacji „spacerów krajobrazowych”. Spacery krajobrazowe mogą odbywać się zarówno w obszarach przyrodniczych (nie tylko obszarach chronionych), jak i kulturowych (miastach, wsiach itp.). Celem organizacji takich spacerów jest przekazanie uczestnikom wiedzy na temat danego krajobrazu, w tym procesów, które wpływają na jego kształt, funkcji jakie pełni, kultywowanych tradycji czy występujących zagrożeń.
Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż o ile w roku 2017 w całej Polsce zorganizowano łącznie ponad 30 różnych inicjatyw związanych z obchodami Dnia Krajobrazu, to w roku ubiegłym, odbyło się ok. 130 spotkań, spacerów i innych wydarzeń, w których tematem przewodnim był Krajobraz.
W związku z powyższym zachęcamy do organizowania we własnym zakresie terytorialnym i tematycznym spacerów krajobrazowych oraz podejmowania innych inicjatyw w ramach obchodów Dnia Krajobrazu, o których z przyjemnością będziemy informować również na naszej stronie internetowej. Proponujemy, aby tegoroczne działania były prowadzone pod hasłem: Woda w krajobrazie. W ten sposób, chcielibyśmy popularyzować wiedzę w zakresie znaczenia wody w kształtowaniu krajobrazów historycznych i współczesnych, jak również roli wody w krajobrazach przyrodniczych i kulturowych.
Jednocześnie zachęcamy do przekazywania do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wszelkich informacji na temat planowanych przez Państwa wydarzeń z okazji obchodów Dnia Krajobrazu. Uprzejmie prosimy o zgłaszanie wydarzeń poprzez formularz lub przesłanie uzupełnionej tabeli na adres sekretariat.krajobrazowa@gdos.gov.pl. Poniżej znajdziecie również Państwo gotowy do pobrania i wydruku plakat promujący tegoroczne obchody Dnia Krajobrazu.
20 października Dzień Krajobrazu
Mój krajobraz. Współtworzę i chronię
Dzień Krajobrazu 2018
Dzień Krajobrazu 2017
Dzień Krajobrazu 2016
Więcej informacji o: